Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Są pieniądze PFRON na wyrównywanie różnic - Powiat Wodzisławski

Są pieniądze PFRON na wyrównywanie różnic

Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim informuje, iż Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych ogłosił kolejną edycję „Programu Wyrównywania Różnic Między Regionami III”.

logo PFRON

W ramach programu można uzyskać dofinansowanie:

• do likwidacji barier w urzędach, placówkach edukacyjnych czy domach samopomocy,
  • na utworzenie spółdzielni socjalnych osób niepełnosprawnych,
  • zakup lub przystosowanie pojazdów przewożących osoby niepełnosprawne,
  • na wkład własny w projektach aktywizacji osób niepełnosprawnych,
    a także dodatkowe środki na aktywizację zawodową osób niepełnosprawnych.

W zależności od rodzaju wsparcia wnioskodawcami mogą być: powiat, gminy, podmioty prowadzące placówki edukacyjne lub środowiskowe domy samopomocy, organizacje pozarządowe lub jednostki prowadzące warsztaty terapii zajęciowej. Szczegóły ilustruje tabelka (do pobrania tutaj). Każdego realizatora obowiązują też warunki brzegowe:

1. do 150.000,00 zł na likwidację barier w urzędach, placówkach edukacyjnych lub środowiskowych domach samopomocy w zakresie umożliwienia osobom niepełnosprawnym poruszania się i komunikowania;
  2. do 34.000,00 zł na każde nowoutworzone stanowisko pracy w spółdzielni socjalnej osób prawnych, proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy osoby niepełnosprawnej zatrudnionej na tym stanowisku;
  3. na likwidację barier transportowych do:
    – 80.000,00 zł dla samochodów osobowych, zwanych dalej „mikrobusami”, które w wersji standardowej są samochodami 9-cio miejscowymi, specjalnie przystosowanymi do przewozu osób na wózkach inwalidzkich,
    – 70.000,00 zł dla pozostałych samochodów osobowych, zwanych dalej „mikrobusami”, które w wersji standardowej są samochodami 9-cio miejscowymi,
    – 250.000,00 zł dla autobusów;
  4.  do 9.000,00 zł na każdą osobę niepełnosprawną objętą programem aktywizacyjnym, która będzie w sposób stały korzystała z rezultatów projektu, przy czym projekt musi dotyczyć co najmniej 30 osób niepełnosprawnych.

Wnioski dotyczące dofinansowania wkładu własnego w projektach aktywizacji i/lub integracji osób niepełnosprawnych wnioskodawcy składają samodzielnie w Śląskim Oddziale PFRON w terminie od 7 marca do 10 listopada 2016 roku.

W przypadku pozostałych obszarów wnioski i wystąpienia składa się w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śląskim w terminie od 7 marca do 11 kwietnia 2016 roku.

Wnioski do PCPR należy składać w wersji papierowej i elektronicznej (płyta CD) w Sekretariacie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śląskim, ul. Wałowa 30 (pokój nr 11) z dopiskiem na kopercie „Program wyrównywania różnic między regionami III”. Tam zostaną one zweryfikowane pod względem formalnoprawnym i merytorycznym. Projekty zakwalifikowane do dofinansowania zostaną przedstawione Śląskiemu Oddziałowi PFRON w Katowicach.

Treść programu oraz procedury dostępne są na stronie internetowej PFRON www.pfron.org.pl w zakładce „Programy i zadania PFRON – Programy i zadania realizowane obecnie”.
Formularze (wnioski) wraz z załącznikami oraz informacje można uzyskać też na stronie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie lub osobiście w siedzibie PCPR w Wodzisławiu Śląskim (ul. Wałowa 30, pok. 14, tel. 32 455 14 30).
Osobą do kontaktów ze strony Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śląskim jest Regina Mazurkiewicz tel. 32 4551430 wew. 34 oraz Izabela Machnik tel. 324551430 wew.33