Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Powiat z Miastem planują wspólną budowę drogi do strefy przemysłowej - Powiat Wodzisławski

Powiat z Miastem planują wspólną budowę drogi do strefy przemysłowej

Zarząd Powiatu na posiedzeniu w dniu 5 stycznia podjął decyzję o poparciu inicjatywy pilnej budowy drogi dojazdowej do rozwijającej się strefy gospodarczej na granicy Wodzisławia Śląskiego i Czyżowic. W ten sposób Powiat, który zarządza drogami bezpośrednio prowadzącymi do tej strefy, pragnie pogodzić tworzenie warunków do rozwoju przedsiębiorczości ze słuszną potrzebą zapewnienia poczucia bezpieczeństwa na drogach mieszkańcom wodzisławskiej dzielnicy Kokoszyce, którzy narzekają na tiry rozjeżdżające lokalne drogi.

Jednym z priorytetowych działań Powiatu Wodzisławskiego jest wspieranie rozwoju małej i średniej przedsiębiorczości poprzez zapewnienie dogodnych warunków jej prowadzania. W tym zakresie Powiat inicjuje szereg działań angażując za równo środki własne jak i fundusze pozyskiwane ze źródeł zewnętrznych, w tym z Unii Europejskiej. Działania te w szczególności dotyczą powiatowej infrastruktury drogowej, która niewątpliwie jest czynnikiem stymulującym rozwój firm. W latach poprzednich rozpoczęto generalne remonty dróg stanowiących dojazdy do istniejących już lub planowanych obszarów gospodarczych w Czyżowicach, Skrzyszowie oraz Gorzyczkach. Dzięki tym działaniom zostanie zapewniony także dojazd poprzez ulicę Czyżowicką, Olszyny oraz Oraczy do strefy gospodarczej w Wodzisławiu Śląskim.

Ze względu jednak na uwarunkowania terenowe występujące na ul. Oraczy niezbędne było ograniczenie wjazdu pojazdów ciężarowych, co stanowi dużą przeszkodę w transporcie towarów. Budowa łącznika ulicy Młodzieżowej z ulicą Olszyny jako dogodnego dojazdu do zarówno już działającej strefy na terenie gminy Gorzyce, jak i rozwijającej się strefy na terenie miasta Wodzisławia Śląskiego, z pominięciem ulicy Oraczy, która ma charakter drogi osiedlowej, nie tylko rozwiąże tą uciążliwość, ale także znacznie zwiększy atrakcyjność inwestycyjną niezagospodarowanych terenów.

Biorąc pod uwagę, że wspólne i zharmonizowane działania mogą skutecznie i szybko rozwiązać kluczowy dla wielu przedsiębiorców i mieszkańców problem, a w szczególności wspomóc pozyskanie przez miasto Wodzisław Śl. środków zewnętrznych na ten cel, Starosta zadeklarował wstępnie kwotę 50 000 zł jako pomoc finansową na zrealizowanie w 2011 r. projektu wykonawczego drogi łączącej ul. Młodzieżowej i ul. Olszyny wraz z pozwoleniem na budowę.

Starosta zaproponował też Prezydentowi Miasta zawarcie umowy określającej szczegóły wspólnej inwestycji, w tym m.in. zaliczenie projektowanej nowej drogi do kategorii dróg powiatowych w zamian za przekazanie miastu całkowicie wyremontowanego odcinka ul. Oraczy, stanowiącego dojazd do osiedla, posesji i jednostki ochotniczej straży pożarnej.

Licząc na owocną współpracę z Miastem Wodzisław Śl. w tym zakresie, Starosta Tadeusz Skatuła skierował w dniu dzisiejszym do Prezydenta Miasta pismo, w którym oczekuje na szybkie, wiążące decyzje ze strony miasta, aby można było wystąpić ze stosownym projektem uchwały do Rady Powiatu.