Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Liceum w Rydułtowach współpracuje z Uniwersytetem Śląskim - Powiat Wodzisławski

Liceum w Rydułtowach współpracuje z Uniwersytetem Śląskim

W środę 11.01 w Centrum Konferencyjnym Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie przedstawiciele uczelni podpisali umowy o współpracy naukowo-dydaktycznej pomiędzy Wydziałem a czterema liceami z województwa śląskiego. W tym gronie znalazło się również Liceum Ogólnokształcące im. Noblistów Polskich w Rydułtowach.

Współpraca ta ma zapewnić uczniom wyższą jakość kształcenia i umożliwić im pełniejszy rozwój, pogłębianie wiedzy i zainteresowań. Celem umów jest umożliwienie licealistom udziału w wykładach, warsztatach oraz innych zajęciach realizowanych przez pracowników Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji.

Przybyłych przywitał dziekan Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji prof. dr hab. Zenon Gajdzica. Całość poprowadziła dr Kinga Czerwińska prodziekan ds. promocji i współpracy ze środowiskiem lokalnym. W uroczystości wzięła udział także Danuta Maćkowska – członkini zarządu powiatu wodzisławskiego odpowiedzialna za powiatową oświatę, która w swoim wystąpieniu przypomniała historię kilkuletniej współpracy rydułtowskiego liceum z Zakładem Edukacji Kulturalnej Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego. Współpraca rozpoczęła się  w roku 2012 od wprowadzenia w liceum innowacji pedagogicznych: policyjnej, ratownictwa medycznego i pożarnictwa oraz „animator kultury”. Przez kolejne trzy lata cieszyńska uczelnia obejmowała też patronatem naukowym klasy realizujące innowację „animator kultury”.

Patronat Uniwersytetu przyniósł rydułtowskiemu liceum wiele korzyści. Uczniowie mieli m.in. możliwość uczestniczenia w wykładach akademickich. W czasie wizyt na uczelni zapoznawali się z funkcjonowaniem szkoły wyższej, uczestniczyli w warsztatach nt. technik animacji, brali udział w panelu dyskusyjnym. Współpraca miała wpływ na rozwój klasy, która zaistniała też w środowisku lokalnym – m. in. dzięki organizowaniu wernisaży regionalnych artystów-plastyków w lokalnej galerii sztuki „Złote Grabie”.

Ze strony Uniwersytetu umowy sygnował prorektor ds. Kształcenia i Studentów prof. dr hab. Ryszard Koziołek, który wygłosił także wykład pt. „Co zrobi Staś, gdy dorośnie?”. W imieniu Liceum Ogólnokształcącego im. Noblistów Polskich w Rydułtowach umowę podpisał dyrektor dr Piotr Skowronek.

Dla licealistów, którzy przybyli do Cieszyna wraz z dyrektorami swoich szkół, przygotowana została prezentacja wszystkich kierunków studiów realizowanych na Wydziale Etnologii i Nauk o Edukacji, którą omówiła mgr Edyta Diakowska-Kohut. Następnie młodzież wzięła udział w zajęciach zaproponowanych przez pracowników wydziału. Były to do wyboru: wykład-prezentacja multimedialna dr. Grzegorza Odoja pt. „Stereotypy i uprzedzenia kulturowe, czyli jak widzimy »Innych«”; wykład dr. hab. Macieja Kurcza pt. „Dlaczego jesteśmy mięsożercami? Jakie są relacje  między kulturą a jedzeniem mięsa oraz czy dzisiaj dla tego rodzaju pokarmu istnieje jakaś alternatywa”?; warsztaty arteterapeutyczne dr Magdaleny Bełzy; warsztaty dr hab. Barbary Grabowskiej i dr hab. Anny Szafrańskiej-Gajdzicy pt. „Tolerancja i stereotypy wokół nas” oraz warsztaty mgr Jolanty Gisman-Stoch z animacji społeczno-kulturalnej.

 

Tekst i fot. Dział Promocji UŚ oraz K.Osińska-Francuz (LO Rydułtowy); oprac. WPR