Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Liceum na Skalnej promuje nowoczesne obywatelstwo europejskie - Powiat Wodzisławski

Liceum na Skalnej promuje nowoczesne obywatelstwo europejskie

„IMAGINE THERE’S NO COUNTRIES….” SUBMARINE COMENIUS 2012-2014 - to Wielostronny Partnerski Projekt Szkół, opracowany przez Liceum Ogólnokształcące im. Noblistów Polskich w Rydułtowach i zaakceptowany do realizacji przez Narodową Agencję Programu Comenius w lipcu 2012 roku.

Przez najbliższe dwa lata szkoła będzie koordynować współpracę partnerów z Polski, Turcji, Grecji, Bułgarii i Włoch. Projekt ma na celu docenienie wartości dziedzictwa kultur regionalnych w tworzeniu społeczeństwa europejskiego. Szczególną uwagę poświęca niwelowaniu barier pomiędzy osobami starszymi i młodzieżą, bowiem rok 2012 to Europejski Rok Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej. Spodziewamy się, że wspólna praca nie tylko zachęci do korzystania z doświadczenia i wiedzy starszych, ale  pomoże zrozumieć problem wielokulturowości dzisiejszej Europy.

Głównym założeniem projektu jest budowanie więzi między przeszłością i teraźniejszością oraz jedności ponad podziałami i uprzedzeniami. Realizacja zadań projektowych ma na celu przyczynić się do promowania nowoczesnego obywatelstwa europejskiego oraz rozwijania umiejętności językowych i informacyjno-komunikacyjnych w myśl kluczowej idei programu Unii Europejskiej „Uczenie się przez całe życie”.

Rezultaty pracy nad mini-zadaniami projektowymi prezentowane będą w trakcie kolejnych spotkań w szkołach partnerów. W Grecji opublikowane zostaną „Rozmówki Wielojęzyczne”. W Turcji zredagowany zostanie „Śpiewnik Partnerskich Narodów”. We Włoszech  planowane jest opracowanie „Księgi Zwyczajów i Tradycji”. W Bułgarii odbędzie się Międzynarodowy Koncert Pieśni i Tańca.

W dniach 6-12 grudnia 2012 r. odbyła się wizyta partnerskich szkół w Polsce. W rydułtowskim liceum można było zobaczyć wyniki czteromiesięcznej pracy uczestników Programu nad pierwszym zadaniem projektowym – autorskie filmy i przedstawienia na temat wyobrażeń o krajach uczestników projektu. Była okazja, aby „na gorąco” omówić wszystkie prezentacje z gośćmi, obalić stereotypy i zrewidować nasze postrzeganie „obcych” kultur.

Partnerzy wzięli udział w Święcie Szkoły, które obchodzono 8 grudnia 2012 r. Serdecznie powitani nie tylko przez Dyrekcję, nauczycieli i uczniów LO, ale również przez Panią Burmistrz Miasta Rydułtowy, delegację Powiatu Wodzisławskiego i znamienitych gości, obdarowani upominkami, nie ukrywali podziwu dla śląskiej gościnności. Dynamiczne przedstawienie „Niektórzy lubią poezję”, poświęcone twórczości Wisławy Szymborskiej, było impulsem do poszukiwania tomików poetki w czasie projektowych wyjazdów. Szkoła koordynująca przygotowała dwujęzyczną, multimedialną prezentację idei projektu Comenius, partnerzy przedstawiali swoje szkoły, regiony i kraje gościom i uczestnikom Święta Szkoły.

Wycieczka projektowa, na którą partnerzy wyruszyli 9 grudnia 2012 r., obejmowała zwiedzanie Skansenu i Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach oraz Muzeum Chleba w Radzionkowie. Dzień później pracowano już w szkole. Goście wzięli udział w lekcjach fizyki, matematyki, kultury i języka polskiego; uczniowie Liceum mieli okazję przekonać się, jak prowadzą lekcje geometrii, kultury, historii tańca i języka angielskiego nauczyciele partnerskich szkół. Jak powiedzieli nam prowadzący i uczestnicy zajęć, było to wyjątkowo owocne doświadczenie. Matematyka i fizyka (prowadzone po polsku, angielsku i… turecku!) okazały się naukami uniwersalnymi – ponad różnicami. Poza jednym  – wyjątkiem na lekcji geometrii Polacy dowiedzieli się o istnieniu jednostki powierzchni, nie stosowanej w krajach europejskich. Na zakończenie swego pobytu w Polsce, 11 grudnia,  partnerzy odwiedzili Kraków.

Praca nad zadaniami projektowymi i przygotowaniem wizyty w Polsce zaowocowały dobrym samopoczuciem gości, ich uznaniem dla sprawnej organizacji kilkudniowego spotkania, obfitującego w różnorodne zajęcia i atrakcje oraz gościnności Szkoły, władz Miasta i Powiatu i rodzin przyjmujących uczniów. Nauczyciele partnerskich szkół byli zaskoczeni liczebnością polskich uczniów (ponad pięćdziesięcioosobowa grupa), zaangażowanych w prace nad projektem i obsługę wizyty. Mimo, że jedynie część z nich odwiedzi partnerskie kraje, wszyscy pracujący dla Comeniusa odebrali spotkanie jako pozytywne doświadczenie i szansę na zdobycie przyjaciół. Uczniowie Liceum podkreślili w ankietach wartość wizyty gości jako naturalnej, żywej lekcji językowo-kulturowej, z możliwością niekontrolowanej samooceny postępów w nauce języka. Udział uczestnikóz pozostałych szkolnych projektów unijnych Comenius w programie wizyty partnerskich szkół nadał temu spotkaniu szerszy „europejski” wymiar.

Dziękuję Dyrekcji Liceum im. Noblistów Polskich w Rydułtowach, władzom Miasta Rydułtowy i Powiatu Wodzisławskiego, Uniwersytetowi Śląskiemu i Ekonomicznemu w Katowicach, wszystkim nauczycielom i pracownikom, rodzicom, pilotom grup zagranicznych oraz uczniom naszego LO, którzy swoim zaangażowaniem i entuzjazmem przyczynili się do sukcesu spotkania naszych partnerów w Polsce.

Zapraszam do odwiedzania strony internetowej Projektu z materiałami multimedialnymi z przebiegu wizyty i postępów prac projektowych.

Mirosława Dyka-Płonka

koordynator projektu Comenius Partnerstwo Wielostronne Szkół