Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Koncertem Papieskim uczcili pomordowanych mieszkańców - Powiat Wodzisławski

Koncertem Papieskim uczcili pomordowanych mieszkańców

W kościele w Rogowie (gm. Gorzyce) odbył się Koncert Papieski ku czci pomordowanych w 1945 r. mieszkańców sołectwa.

Koncert jest organizowany corocznie od 2010 r. W tym roku Orkiestra KWK Anna im. Wiktora Kamczyka wraz z solistami wykonała m.in. Nabucco Verdiego i Ave Maria. Nie zabrakło również słynnej „Barki”. W koncercie obok licznie przybyłych mieszkańców wziął udział m.in. wiceminister Adam Zdziebło, starosta wodzisławski Tadeusz Skatuła, wójt Piotr Oślizło oraz inni przedstawiciele gminy Gorzyce.

Koncert jest organizowany dla upamiętnienia 34 mieszkańców Rogowa, mężczyzn w wieku od 17 do 83 lat, zamordowanych przez żołnierzy Armii Radzieckiej wiosną 1945 r. Śmierć z rąk czerwonoarmistów ponieśli wtedy:
Eugeniusz Adamczyk lat 67, Alojzy Bujok lat 40, Alojzy Dąbek lat 63, Antoni Gawlik lat 33, Cyprian Glenc lat 69, Jan Janeta lat 63, Jan Jeleń lat 43, Wincenty Kabut lat 58, Ludwik Kałuża lat 83, Edward Kamczyk lat 53, Jan Kremliczek lat 32, Teodor Lorenc lat 21, Czesław Marcinek lat 17, Józef Marcinek lat 58, Józef Miarka lat 43, Wilhelm Mielańczyk lat 34, Józef Mika lat 42, Alojzy Moskwa lat 37, Karol Neblik lat 51, Leon Neblik lat 42, Roman Neblik lat 38, Józef Nieszczęsny lat 60, Józef Pawełek lat 20, Jan Prusowski lat 34, Karol Pytlik lat 38, Andrzej Radzyński lat 44, Józef Rzazonka lat 34, Mateusz Rzazonka lat 60, Franciszek Schmeinta lat 68, Franciszek Swoboda lat 68, Franciszek Szyra lat 42, Jan Szyra lat 66, Edmund Wacławik lat 44, Józef Wacławik lat 43.
(źródło: www.rogow.pl zakładka: miejsca pamięci)

W 1998 r. mieszkańcy miejscowości wspólnie z władzami gminy Gorzyce ufundowali pomnik upamiętniający tamtą tragedię. Znajduje się on przy wejściu na teren cmentarza parafialnego.

fot. Jan Psota