Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski IV Fantasy w międzynarodowym towarzystwie i inspirowane Stanisławem Lemem - Powiat Wodzisławski

IV Fantasy w międzynarodowym towarzystwie i inspirowane Stanisławem Lemem

W miniony weekend w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Wodzisławiu Śl. odbyła się IV edycja projektu "Fantasy". Tegoroczne przedsięwzięcie odbyło się pod tytułem "Fantazje w sztuce" i obfitował w liczne atrakcje.

Część projektu inspirowana była postacią Stanisława Lema. Wiele odbywających się w jego ramach konkursów opartych zostało więc na twórczości tego artysty, np. powiatowy konkurs na opowiadanie fanfiction do zbioru scenariuszy spektakli telewizyjnych i filmowych autorstwa Stanisława Lema pt.: „Przekładaniec”. Pierwsze miejsce w tym konkursie zdobył Andrzej Serwotka z klasy trzeciej. Na podstawie jego opowiadania obyła się później pierwsza sesja LARP. Tutaj zwycięstwo odniosły  Magda Juraszczyk oraz Magda Pas. Z kolei w konkursie plastycznym pt.: „Fanfik” bezkonkurencyjne okazały się Marta Zbroja oraz Daria Jarosławska z Liceum Plastycznego. W ramach tegorocznego „Fantasy” odbyło się również „dyLEMoktando”, które wygrała Beata Dudzic.

W ramach projektu w szkole odbyło się także wiele ciekawych prelekcji, wykładów i warsztatów. Młodzież z II LO i Liceum Plastycznego, które wchodzą w skład Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych, odwiedzili m.in. goście z PWSZ w Raciborzu i Uniwersytetu Śląskiego, a także pochodzący z różnych krajów, m.in. z Chin i Indii, wolontariusze z Europejskiego Forum Młodzieży. Podczas „Fantasy” odbyło się także spotkanie z Aleksandrem Palą, który przedstawił sposoby malowania postaci fantastycznych, a także Mirosławem Witkiem, który zabrał młodzież w gwiezdną podróż. Przez cały też piątkowy dzień w Zespole Szkół odbywał się Maraton Pisania Listów Amnesty International. Z zaproszenia młodzieży do udziału w tej akcji skorzystał m.in. starosta Tadeusz Skatuła. W sumie podczas Maratonu napisano w szkole 162 listy w obronie praw człowieka i obywatela na świecie.
Wielki finał fantastycznego projektu miał miejsce w nocy z piątku na sobotę, kiedy to w wodzisławskim liceum rozpoczęła się prawdziwa uczta dla miłośników gier, strojów i broni wykorzystywanej podczas sesji LARP. Odbył się także pokaz teatru ognia, a młodzież uczestniczyła w warsztatach filmowych, malarskich i rzeźby. Całe przedsięwzięcie zostało podsumowane w poniedziałek podczas gali w Wodzisławskim Centrum Kultury.

Autorami zdjęć są uczniowie ZSP w Wodzisławiu Śl.