Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Dziś Światowy Dzień bez Tytoniu - Powiat Wodzisławski

Dziś Światowy Dzień bez Tytoniu

31 maja na całym świecie obchodzony jest Dzień bez Tytoniu. W tym roku obchodom przyświeca hasło "Tytoń - zagrożenie dla rozwoju".

Tego dnia na świecie odbywają się akcje profilaktyczne mające na celu zwrócenie uwagi na szkodliwość palenia tytoniu. Tytoń jest bowiem najczęstszą przyczyną śmierci, której można by skutecznie uniknąć. Niestety, według statystyk Światowej Organizacji Zdrowia, co roku z powodu palenia umiera ponad 5 milionów osób.

To więcej niż łączna liczba umierających z powodu HIV/AIDS, malarii i gruźlicy!

Co gorsza, tytoń to jedyny produkt konsumpcyjny, który zabija nie wtedy, gdy stosuje się go niezgodnie z przeznaczeniem, lecz wtedy, gdy stosuje się go w zgodzie z nim. Palenie tytoniu należy też do najważniejszych czynników zwiększających ryzyko nowotworów oraz chorób układu krążenia i układu oddechowego.