Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Dwie największe inwestycje drogowe oficjalnie oddane - Powiat Wodzisławski

Dwie największe inwestycje drogowe oficjalnie oddane

W zeszłym tygodniu, pracownicy Powiatowego Zarządu Dróg oraz Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śl., wspólnie z przedstawicielami firmy Skanska, dokonali odbioru drugiej z realizowanych przez Powiat Wodzisławski w tym roku inwestycji drogowej finansowanej ze środków unijnych, tj. remontu dróg łączących gminę Godów i strefę inwestycyjną tam funkcjonującą z autostradą A-1. Drogę oddano miesiąc przed terminem.

Zadanie, którego realizację rozpoczęto wiosną ubiegłego roku, obejmowało m.in. przebudowę ponad 4 km dróg, przebudowę i utwardzenie prawie 4 km poboczy, a także wybudowanie lub wyremontowanie prawie 4,5 km chodników. W ramach inwestycji powstało również ponad 2 km nowej sieci kanalizacji deszczowej. Przebudowano także skrzyżowanie i wybudowano zatokę autobusową. Zgodnie z podpisaną umową termin zakończenia przedsięwzięcia upływał 29 września br., jednak dzięki sprzyjającym warunkom wykonawcy udało się oddać wyremontowaną drogę o ponad miesiąc wcześniej. Cała inwestycja kosztowała 6,8 mln zł, z czego dofinansowanie ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007 – 2013 wyniosło prawie 5,2 mln zł, a wkład własny  Powiatu – 1,6 mln zł.

Dokonana modernizacja pozwoli na podniesienie jakości lokalnej obsługi transportowej i jednocześnie przyczyni się do ukształtowania efektywnego i zintegrowanego systemu transportowego w regionie, zwłaszcza że nie jest to jedyna duża inwestycja drogowa zrealizowana przez Powiat Wodzisławski w tym roku.

W czerwcu bowiem zakończono i dokonano odbioru największego jak dotąd przedsięwzięcia drogowego Powiatu, tj. remontu dróg dojazdowych do stref inwestycyjnych w Czyżowicach i w Wodzisławiu Śl., odciążających drogę wojewódzką nr 933. W jego ramach przebudowano i zmodernizowano ul. Czyżowicką, Olszyny i Oraczy w Wodzisławiu Śl. oraz ul. Wodzisławską i Nową w Czyżowicach. Tutaj większość środków pochodziło z budżetu Unii Europejskiej. Zakres i całkowity koszt tego przedsięwzięcia był jednak znacznie wyższy i wynosił ok. 15,5 mln zł, z czego dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007 – 2013 wyniosło 11,2 mln zł, a wkład własny Powiatu – 4,3 mln zł.