Mimo kapryśnej aury, pierwsze w historii regionu Transgraniczne Zawody w Powożeniu Zaprzęgami Konnymi zgromadziły na terenie kompleksu sportowego w Gorzycach sporą liczbę miłośników sportów konnych i nie tylko.
Wprawdzie pogoda sobotniego poranka nie rozpieszczała, lecz nie przeszkodziło to – najpierw kilkudziesięciu, a później nawet kilkuset – mieszkańcom całego pogranicza podziwiać elegancję i grację, z jaką dwadzieścia zaprzęgów konnych z Polski, Czech i Słowacji pokonywało przeszkody na specjalnie przygotowanym torze.
Zawody otworzyli wspólnie starosta wodzisławski Tadeusz Skatuła, wójt Gorzyc Piotr Oślizło i starostka Dolnej Łomnej Renata Pavlinová. Z kolei przedstawiciele Śląsko-Opolskiego Związku Hodowców Koni przybliżyli uczestnikom imprezy zasady konkursu, podkreślając wielokrotnie, że naczelną zasadą zawodów jest bezwarunkowa troska o zwierzęta. Czuwał nad tym zespół wykwalifikowanych sędziów.
W porannej części zawodnicy zaprezentowali się w konkursie ujeżdżenia i zręczności powożenia. Poza przygotowaniem konia do zawodów niebagatelne znaczenie miały tutaj styl i elegancja, z jaką zaprzęgi prezentowały się publiczności.
Prawdziwe sportowe emocje miały miejsce jednak po południu kiedy to – już w pełnym słońcu – zawodnicy i ich konie przystąpili do tzw. maratonu, tj. pokonywania specjalnie skonstruowanych przeszkód w jak najkrótszym czasie. Bezkonkurencyjnymi okazali się: Rafał Mężyk z luzakiem Adamem Mężykiem i koniem Erydanem (w kategorii zaprzęgów jednokonnych), Marek Jirgala i David Kačmař z parą koni Ewena i Jogurt (kategoria parokonna) oraz Józef Polnik i Alfred Skazidroga z końmi: Wat, Wader, Matros i Lansjer (zaprzęg wielokonny). Ogromne brawa publiczności otrzymała też para Wiktoria Stokłosa i Dominika Staniczek z niewielką rozmiarami, ale niezwykle waleczną Perełką – kucem rasy szetland.
Zawodom sportowym towarzyszył niezwykle bogaty program artystyczny. Była możliwość przejażdżki bryczką czy na kucykach, a także skorzystania z oferty atrakcji dla dzieci. Przygotowano również polsko-czeskie rozgrywki sportowe na gorzyckim Orliku. Odbyły się ponadto pokazy konne, m.in skoków, a na głównej scenie zaprezentowały się lokalne zespoły artystyczne: m.in. Vocalsi, Kameleon, Kurcbend, Gama, zespół dziecięcy Kaprys oraz gwiazda wieczoru, zespół Tabu. Na widzów czekał też poczęstunek w postaci tradycyjnych kiełbasek z grilla, kołaczyków i ciepłych napojów. Nic więc dziwnego, że do Gorzyc w sobotnie popołudnie przybyło wiele rodzin z dziećmi. A wszystko to dzięki projektowi wodzisławskiego Starostwa Powiatowego zrealizowanego w partnerstwie z gminami: Gorzyce i Dolna Łomna i współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa „PRZEKRACZAMY GRANICE” w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska-Rzeczpospolita Polska 2007-2013.
Jak podkreśla wodzisławski starosta Tadeusz Skatuła zawody w powożeniu – cieszące się dużą popularnością u naszych czeskich sąsiadów – w powiecie wodzisławskim, a być może nawet w całym subregionie, odbyły się po raz pierwszy. – Myślę, że ta impreza okazała się strzałem w dziesiątkę i na stałe wpisze się do kalendarza imprez naszego powiatu – deklarował starosta.