Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski W powiecie wodzisławskim ruszyła nowoczesna klinika kardiologiczna - Powiat Wodzisławski

W powiecie wodzisławskim ruszyła nowoczesna klinika kardiologiczna

Na terenie kompleksu szpitalnego w Wodzisławiu Śl. uruchomiono Wodzisławskie Centrum Sercowo-Naczyniowe Polsko-Amerykańskich Klinik Serca. Na razie dla pacjentów dostępne są przychodnie: kardiologiczna i chirurgii naczyniowej. Oddziały kardiologiczny i chirurgii naczyniowej zostaną otwarte po uzyskaniu przez PAKS kontraktu z NFZ.

Od początku naszej działalności staramy się oferować chorym kompleksową diagnostykę i leczenie chorób układu krążenia, blisko ich miejsca zamieszkania, dlatego nikogo nie powinno dziwić to, że w Wodzisławiu otwieramy kolejny nasz ośrodek – podkreśla profesor Paweł Buszman, prezes grupy American Heart of Poland, która jest właścicielem PAKS. – Mamy nadzieję, że bardzo szybko będziemy mogli wykonywać w Wodzisławiu zabiegi i operacje – dodaje prezes Buszman. Szef PAKS podczas krótkiej uroczystości otwarcia kliniki podkreślał, że American Heart of Poland ma ogromne doświadczenie w leczeniu chorób cywilizacyjnych udokumentowane latami działalności i tysiącami przeprowadzonych zabiegów. – Także ten ośrodek w Wodzisławiu Śl. oddaje naszą filozofię: w skutecznym niesieniu pomocy chorym nie chodzi o to, aby budować wielkie świątynie kardiologii, ale o to, aby maksymalnie skrócić czas oczekiwania pacjenta na pomoc – powiedział prof. Buszman.

Starosta Tadeusz Skatuła w swoim krótkim wystąpieniu podkreślał zadowolenie, że to właśnie w powiecie wodzisławskim PAKS zdecydowały się utworzyć kolejny ośrodek kardiologiczny. – To dowodzi, że jako powiat jesteśmy rzetelnym i solidnym partnerem, a przecież droga do tej inwestycji wcale nie była usłana różami i wymagała od nas odwagi, cierpliwości i sporej dozy dobrej woli. Wielu było bowiem takich, którzy nie wierzyli, że ta inwestycja w ogóle powstanie – podkreślał Skatuła. Wspólnie też z przewodniczącym Rady Powiatu Eugeniuszem Walą starosta życzył Wodzisławskiemu Centrum Sercowo-Naczyniowemu powodzenia i rychłego uzyskania kontraktu z NFZ po to, aby mieszkańcy powiatu mogli jak najszybciej bezpłatnie korzystać z pełnej oferty kliniki.

Na razie w wodzisławskiej placówce PAKS pacjentów przyjmuje 5 lekarzy kardiologów i chirurgów naczyniowych. Docelowo nowy ośrodek PAKS w Wodzisławiu Śląskim będzie dysponować 34 miejscami dla pacjentów na dwóch oddziałach: kardiologicznym i chirurgii naczyniowej. Placówka zostanie wyposażona w nowoczesny blok operacyjny składający się z dwóch sal. Pierwsza przystosowana jest do wykonywania zabiegów klasycznych chirurgii naczyniowej, a druga do zabiegów endowaskularnych. Dodatkowo placówka będzie dysponować 4-łóżkowym Oddziałem Intensywnej Opieki Medycznej oraz 6-łóżkowym Oddziałem Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego.

Obecnie placówka PAKS w Wodzisławiu Śląskim nie jest wyposażona w specjalistyczny sprzęt. – Jak tylko NFZ ogłosi konkurs na świadczenie usług z zakresu kardiologii i chirurgii naczyniowej, to wtedy w ciągu sześciu tygodni jesteśmy w stanie cały sprzęt i wyposażenie ściągnąć i zainstalować – zapewnia Jacenty Drópiewski, członek zarządu grupy AHP ds. inwestycji.

Najnowsza inwestycja Polsko-Amerykańskich Klinik Serca kosztowała 12 mln złotych. Dodatkowych 6.5 – 7 mln złotych trzeba będzie jeszcze wydać na zakup sprzętu i wyposażenia. – Pieniądze na ten cel mamy zarezerwowane w naszym budżecie. Wszystkie wydatki na tę inwestycję zrealizowaliśmy ze środków własnych – informuje Jacenty Drópiewski. Oprócz nowoczesnego budynku spółka wybudowała 3 parkingi dla kilkudziesięciu samochodów. Mogą z nich korzystać nie tylko  pacjenci PAKS, ale również osoby korzystające z usług wodzisławskiego szpitala.