Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Unijny urzędnik odwiedził rydułtowskie liceum - Powiat Wodzisławski

Unijny urzędnik odwiedził rydułtowskie liceum

Augustyn Kubik, Przedstawiciel RP w Europejskim Trybunale Obrachunkowym w Luksemburgu odwiedził swoją dawną szkołę - Liceum Ogólnokształcącego im. Noblistów Polskich w Rydułtowach. Rozmawiał z uczniami o działaniach Unii Europejskiej, rolach poszczególnych instytucji, a także opowiedział o swoje drodze do Europy. Wszystko to w ramach programu unijnego „Moja szkoła w Unii Europejskiej – Powrót do szkoły”.

W minioną środę, 30 listopada, z inicjatywy Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP i Liceum Ogólnokształcącego im. Noblistów Polskich w Rydułtowach, w szkole odbyło się spotkanie z Przedstawicielem RP w Europejskim Trybunale Obrachunkowym w Luksemburgu, Augustynem Kubikiem, który jest absolwentem tej szkoły.

Spotkanie odbyło się w ramach programu „Moja szkoła w Unii Europejskiej – Powrót do szkoły”, którego celem jest zainteresowanie młodzieży aktualnymi wydarzeniami w Unii Europejskiej. Formuła programu opiera się na organizacji spotkań przedstawicieli instytucji europejskich z uczniami szkół, do których unijni urzędnicy niegdyś uczęszczali.

Jedną z takich osób jest właśnie Augustyn Kubik, który odwiedził dawną szkołę, by przybliżyć młodym ludziom ideę i sposób funkcjonowania Unii Europejskiej, porozmawiać z uczniami na różne tematy dotyczące UE, a przede wszystkim podzielić się z nimi doświadczeniami z pracy w instytucji unijnej. Gość opowiadał także o swojej młodości,  wspominał  szkolne czasy, nauczycieli i kolegów ze szkolnej ławy.

– Jestem przekonany, iż spotkanie z panem Augustynem Kubikiem było dla naszej młodzieży inspirującą wskazówką, iż wiedza na temat integracji europejskiej jest dziś niezbędnym elementem edukacji młodych Polaków, obywateli Unii Europejskiej –  podkreśla Piotr Skowronek , dyrektor rydułtowskiego ZSP.

Augustyn Kubik ur. 1 września 1957 w Rydułtowach – polski ekonomista, wiceminister rozwoju regionalnego, od 2010 audytor w Europejskim Trybunale Obrachunkowym.