Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Umowa zawarta - Starosta uruchamia autobusy do Godowa - Powiat Wodzisławski

Umowa zawarta – Starosta uruchamia autobusy do Godowa

Pasażerowie udający się autobusem z Wodzisławia Śl. w kierunku Skrzyszowa, Godowa, Gołkowic i Skrbeńska i z powrotem powinni z uwagą przeczytać tę informację. Od poniedziałku 1 sierpnia 2011 r. na tę trasę wyjadą bowiem autobusy powiatowych przewozów pasażerskich, które kursować będą według zmienionych rozkładów jazdy oraz skorygowanych tras.

Stało się tak po zapowiedzi PKS Rybnik, iż z dniem 1 sierpnia 2011 r. zaprzestaje kursów do Godowa. Wskutek tego wielu mieszkańców tej blisko trzynastotysięcznej gminy na południu powiatu wodzisławskiego straciłoby możliwość dojazdu autobusem do pracy, szkół i innych miejsc. Z uwagi na realną groźbę odcięcia komunikacyjnego mieszkańców gminy, Starosta Wodzisławski, mając zaledwie miesiąc czasu, podjął działania aby temu zagrożeniu zapobiec. Dzięki zawartemu porozumieniu z Miastem Jastrzębie-Zdrój, a także podpisaną z PKS Racibórz umową zażegnano groźbę izolacji komunikacyjnej Godowa.

W miejsce zlikwidowanych połączeń pojawią się uruchomione przez Starostwo w Wodzisławiu Śląskim powiatowe przewozy pasażerskie obsługiwane przez PKS Racibórz. Będzie więcej połączeń, nowocześniejsze autobusy, kursy w weekendy oraz linie, które dojadą do miejsc dotąd nieobsługiwanych przez publiczną komunikację autobusową.

Od 1 sierpnia w trasę do Jastrzębia-Zdroju wyruszą autobusy komunikacji powiatowej na dwóch liniach. We wrześniu zostanie uruchomiona kolejna. Pierwsza linia będzie kursować trasą dotąd obsługiwaną przez PKS Rybnik, tj. przez wodzisławskie osiedle 1 Maja, Skrzyszów, Krostoszowice, Godów, Gołkowice i Skrbeńsko.
Druga przebiegać będzie przez Czyżowice, Gorzyce, Łaziska, Godów i Gołkowice. Ta linia w godzinach porannych (w kierunku z Jastrzębia – Zdroju do Wodzisławia Śl.) oraz popołudniowych (w kierunku z Wodzisławia Śl. do Jastrzębia-Zdroju) zanim zatrzyma się na dworcu autobusowym w Wodzisławiu Śl. objedzie miasto przez os. Dąbrówki (obok supermarketu Carrefour), ul. Matuszczyka, szpital, Gimnazjum Nr 2 i dworzec PKP.
Autobusy obu linii, inaczej niż w przypadku połączeń obsługiwanych przez PKS Rybnik, kursować będą także w soboty, a po wakacjach – również w niedziele.

Od września ruszy trzecia linia powiatowych przewozów pasażerskich. Będzie ona kursować wyłącznie w dni nauki szkolnej z Wodzisławia Śl. przez Turzę Śl., Podbucze, Krostoszowice i Skrzyszów (strefa gospodarcza) do Szotkowic – Pętli. Tam, pasażerowie chcący się dostać do centrum Jastrzębia-Zdroju, przesiądą się do skomunikowanych z nią autobusów linii 107, należącej do MZK w Jastrzębiu-Zdroju. Dodatkowo autobusy te będą kursować ul. Wodzisławską w Turzy Śląskiej, a nie jak dotychczas ul. Bogumińska, co znacznie skróci drogę do przystanku.

Poza poszerzoną ofertą tras dodatkowo proponujemy szeroki wachlarz różnorakich ułatwień. Pierwszym z nich jest wprowadzenie biletów strefowych, pozwalających po cenie zryczałtowanej poruszać się w granicach danej strefy. W pierwszej z nich (obejmującej teren jednej miejscowości) za przejazd zapłacimy 3 zł. W drugiej z kolei, obejmującej dwie sąsiadujące ze sobą miejscowości zapłacimy 4,50 zł. Obok biletów miesięcznych, których dystrybucję zorganizuje PKS, wprowadzamy dodatkowo 20% ulgę na bilety jednorazowe dla uczniów z ważną legitymacją szkolną, a także zupełnie nowy rodzaj biletu – miesięczny bilet dla gimnazjalisty za 40,80 zł.

Połączenia powiatowych przewozów pasażerskich w zdecydowanej większości będą skomunikowane ze sobą i innymi połączeniami, np. w kierunku Katowic. Dodatkowo w Godowie, przy Urzędzie Gminy, powstanie minicentrum przesiadkowe. Dzięki temu pasażerowie udający się np. z Jastrzębia-Zdroju do Gorzyc nie będą musieli oczekiwać, jak dotychczas, na bezpośrednie połączenie, lecz będą mogli wsiąść do autobusu jadącego przez Skrzyszów, aby w Godowie przesiąść się na skomunikowany z nim autobus do Gorzyc. Wszystko to w ramach jednego biletu.
Poprawi się zdecydowanie komfort podróży. PKS Racibórz, który obsługiwać będzie połączenia, korzystać będzie z nowoczesnego taboru marki mercedes czy autosan „Solina”, z którego część wyposażona będzie w klimatyzację.

Na podstawie dzisiaj zawartej umowy PKS Racibórz do końca lipca przyszłego roku wykona 265 tys. kilometrów, co w dni nauki szkolnej daje ponad tysiąc kilometrów dziennie. Innym równie ważnym aspektem jest deklaracja prezesa PKSu, iż zwiększając ilość kursów obsługiwanych przez przedsiębiorstwo, raciborski przewoźnik zamierza zatrudnić część kierowców z likwidowanego PKS w Rybniku. Dzięki dzisiejszej umowie pracę może znaleźć „od ręki” 10 kierowców.

Docelowo od stycznia 2012 r. Powiat Wodzisławski zamierza uruchomić 8 linii przebiegających przez teren gmin, które nie wstąpiły do MZK w Jastrzębiu-Zdroju, tj. Godowa, Gorzyc i Lubomi. Z tego powodu w Starostwie Powiatowym w Wodzisławiu Śląskim podejmowane są działania zmierzające do wyłonienia w przyszłym roku jednego, generalnego, operatora, który obsługiwać będzie wszystkie linie powiatowej komunikacji publicznej. Naszym zamiarem jest, aby z tym wykonawcą wiązała nas wieloletnia umowa.