Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski To była smutna Olimpiada Osób Niepełnosprawnych - Powiat Wodzisławski

To była smutna Olimpiada Osób Niepełnosprawnych

Nie tak miała wyglądać XIX Powiatowa Olimpiada Osób Niepełnosprawnych. Wczoraj na stadionie Powiatowego Młodzieżowego Ośrodka Sportu w Wodzisławiu Śl. odbyła się impreza sportowa, w której udział wzięło ponad 300 sportowców-amatorów z niepełnosprawnościami, blisko 130 opiekunów i drugie tyle wolontariuszy. Niestety cieniem na wspólne świętowanie położyła się nagła i niespodziewana śmierć Wicestarosty Tadeusza Skatuły, który zdążył jeszcze imprezę uroczyście otworzyć.

Olimpiadę tradycyjnie rozpoczął przemarsz dookoła stadionu zakończony wciągnięciem na maszt olimpijskiej flagi i odegraniem „Mazurka Dąbrowskiego”. Oficjalnego otwarcia imprezy dokonał wicestarosta Tadeusz Skatuła wspólnie z przybyłymi gośćmi. Wśród osób, które zjawiły się na Olimpiadzie były m.in.członkini zarządu powiatu odpowiedzialna resortowo za pomoc społeczną Krystyna Kuczera, proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP w Wodzisławiu Śl. ks. prał. Bogusław Płonka, kierownictwo powiatowych instytucji zajmujących się integracją społeczną i zawodową osób z niepełnosprawnościami, przedstawiciele miast i gmin, radni, reprezentanci szkół itp.

Wicestarosta Skatuła otwierając olimpiadę powiedział, że jest to wydarzenie wyjątkowe, do którego Powiat i Starostwo przygotowują się co roku z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Mówił też o idei przyświecającej imprezie.

Tu na tym niewielkim boisku, od 19 lat powstaje prawdziwa przestrzeń przyjaźni, tolerancji i zrozumienia pomiędzy ludźmi. Sport jest bowiem najlepszym środkiem przywrócenia kontaktu osób niepełnosprawnych ze światem zewnętrznym i ułatwienia integracji ze społecznością jako pełnosprawnych obywateli. Potwierdzenie tego znajdujemy w uśmiechach i zadowoleniu na twarzach uczestników, którzy swoje uczucia okazują w bardzo szczery i bezpośredni sposób.

Przywołał też przykład Arkadiusza Pawłowskiego, multimedalisty paraolimpijskiego, który zdobył 24 medale, w tym 12 złotych. Wspomniał również o Marku Freiwaldzie z Rydułtów, który zdobył złoto, srebro i brąz mistrzostw Europy juniorów do lat 18 w siłowaniu się na ręce, choć od urodzenia cierpi na dziecięce porażenie mózgowe. Marek, uczeń wodzisławskiego „Tischnera”, dwa dni przed olimpiadą zajął też czołowe miejsca w rzucie dyskiem, pchnięciu kulą i rzucie oszczepem podczas Mistrzostw Polski w lekkoatletyce osób niepełnosprawnych.

Tadeusz Skatuła wspomniał o tym, ponieważ niepełnosprawność nie stanowi bariery nie do pokonania.

Te osoby są dowodem na to, że nie będąc w pełni sprawnym, ale za to zawziętym, sumiennym, zdeterminowanym i konsekwentnym, można wygrywać na największych światowych imprezach sportowych. Dziękuję Wam i Waszym opiekunom za dzisiejszą obecność. Życzę powodzenia w sportowych zmaganiach, zdrowej rywalizacji w walce o olimpijskie krążki. Życzę, abyście nie tracili sił w pokonywaniu swoich barier.

W trakcie oficjalnego otwarcia imprezy uczestnicy przygotowali dla organizatorów małą niespodziankę. W podziękowaniu za wspieranie osób niepełnosprawnych, z okazji 25-lecia powiatu, przedstawiciele warsztatów terapii zajęciowej z Wodzisławia Śl. i Gorzyc w imieniu wszystkich osób niepełnosprawnych wręczyli członkom zarządu powiatu Tadeuszowi Skatule i Krystynie Kuczerze symboliczne upominki.

Po uroczystej inauguracji sportowcy-amatorzy przystąpili do sportowej rywalizacji, w której ważniejszym od wyniku było pokonanie własnych barier oraz zdobywanie życiowych rekordów. Dla uczestników wydarzenia przygotowano kilkanaście konkurencji sportowych, dostosowanych poziomem trudności do stanu zdrowia uczestników.

Tymczasem w sąsiadującym ze stadionem budynku klubowym doszło do prawdziwego dramatu. Wicestarosta Tadeusz Skatuła, krótko  po otwarciu Olimpiady, zasłabł i mimo podjętej długiej reanimacji, nie udało się go uratować. Olimpiadę jednak postanowiono dokończyć. Tego życzyłby sobie zmarły starosta, znany miłośnik sportu oraz niezwykle ceniący działalność na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

Wszystkie konkurencje dokończono już jednak bez oprawy muzycznej. A medale i puchary wręczono uczestnikom Olimpiady w ciszy. Zrezygnowano też z pamiątkowego zdjęcia, które zwyczajowo na koniec olimpiady wykonywano z udziałem wszystkim osób zaangażowanych w organizację i przebieg imprezy.