Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Termomodernizacja ZPS zakończona - Powiat Wodzisławski

Termomodernizacja ZPS zakończona

Zakończono prace związane z termomodernizacją budynku Zespołu Poradni Specjalistycznych w Wodzisławiu Śląskim, które rozpoczęły się w 2017 roku. Inwestycja za ponad 2 miliony złotych została dziś oficjalnie oddana do użytku.

– Okazji do spotkania się mamy dzisiaj kilka, a pierwszą z nich jest zakończenie ważnej inwestycji. Przed chwilą wspominaliśmy spotkanie z wiosny 2016 roku, na którym rozmawialiśmy o przyszłości PPZOZ, jak placówka będzie dalej funkcjonować. W rozmowach pojawił się argument, aby zainwestować w infrastrukturę.  To, co widzimy jest pokłosiem tamtych rozmów. Możemy powiedzieć, że zamknęliśmy pewien etap, a przed nami jeszcze sporo do zrobienia, między innymi w środku budynku – powiedział w czasie otwarcia Starosta Wodzisławski Ireneusz Serwotka. Budynek przy ul. 26 marca przeszedł metamorfozę. Ocieplono ściany zewnętrzne styropianem i stropodachy przy użyciu styropapy, wymieniono część drzwi i okien zewnętrznych, wykonano zadaszenia i pochylnie dla osób niepełnosprawnych. Wyremontowano także schody, które częściowo rozebrano. Elewacja zewnętrzna ZPS-u upodobniła się do szpitala znajdującego się po drugiej stronie drogi. Bardzo ważny jest również aspekt ekologiczny. Termomodernizacja przyczyni się bowiem do ograniczenia o połowę emisji szkodliwych pyłów do atmosfery. Łącznie ma zostać ona zredukowana o około 96 ton rocznie. Znacznie mniejsze będzie również zapotrzebowanie budynku na energię cieplną. Spadnie ono o ok. 1 001 GJ/a.

Budowlańcy swoje prace w ZPS rozpoczęli 29 sierpnia 2017 roku. Wykonawcą robót, wyłonionym w drodze przetargu, zostało konsorcjum firm z Turzy Śląskiej „TOMAN” oraz „TOMBUD”. Koszt inwestycji wyniósł 1 629 237,52 zł. Prawie połowa tej kwoty to dofinansowanie WFOŚiGW w Katowicach, które wsparło realizację zadania dotacją i pożyczką na kwotę odpowiednio 16 540,00 zł i 795 069,00 zł. Środki własne powiatu zainwestowane w przychodnię to kwota 817 626,52 zł.

Korzystając z okazji, chcielibyśmy także podziękować miastu Wodzisław Śląski za hojne wsparcie powiatowej placówki, kwotą 50 tys. złotych. Pieniądze przeznaczone zostaną na zakup niezbędnego sprzętu medycznego. Podziękowania należą się także przedsiębiorcom – Panu Jackowi Brawańskiemu z firmy „Brawex” oraz przedstawicielom firmy POL-EKO-APARATURA, którzy ufundowali farby na rzecz remontu oddziału wewnętrznego II w naszym szpitalu. Cieszymy się z każdego wsparcia, bowiem szpital nadal wymaga wsparcia wielu środowisk – mówił Ireneusz Serwotka. Starosta złożył na ręce darczyńców okolicznościowe podziękowania w formie pamiątkowych statuetek. To jednak nie jedyne przekazane wsparcie dla PPZOZ w Wodzisławiu Śląskim i Rydułtowach.

Przy okazji termomodernizacji budynku zmieniło się także jego otoczenie. Dzięki środkom Miasta Wodzisławia Śląskiego w wysokości 282 tys. zł i Spółdzielni Mieszkaniowej ROW w kwocie 195 tys. zł do Zespołu Poradni Specjalistycznych została wybudowana droga dojazdowa, a także zmodernizowano parking dla karetek. Dodatkowo wykonany został podjazd dla osób niepełnosprawnych. Koszt inwestycji w parking i podjazd to 73 tys zł.

W uroczystym otwarciu ZPS udział wzięli Starosta Wodzisławski Ireneusz Serwotka, przewodniczący rady powiatu Eugeniusz Wala, wicestarosta Danuta Maćkowska oraz członkowie zarządu Janina Chlebik-Turek, Leszek Bizoń i Andrzej Kania, a także wiceprezydent Miasta Wodzisławia Śląskiego Dariusz Szymczak oraz przedstawiciele spółdzielni i przedsiębiorców wspierających PPZOZ.