Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Świętujemy Dzień Zespołu Downa - Powiat Wodzisławski

Świętujemy Dzień Zespołu Downa

21 marca świętujemy nie tylko pierwszy dzień wiosny, ale także Światowy Dzień Zespołu Downa. Z tej okazji dzisiaj przed Starostwem zorganizowaliśmy z udziałem samorządu szkolnego Zespołu Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śląskim oraz społeczności Warsztatu Terapii Zajęciowej Dzień Skarpetki Nie Do Pary.

Zdjęcie grupowe uczestników wydarzenia

Data 21 marca nie jest przypadkowa. To właśnie w 21. parze chromosomów osoby zdrowe mają 2 chromosomy, natomiast osoby z Zespołem Downa – 3 (co symbolicznie oznacza marzec). Stąd też inna nazwa tego zaburzenia – trisomia 21 – mówiąca o odmienności biologicznej osoby, którą natura wyposażyła w dodatkową informację genetyczną.

A dlaczego Dzień Skarpetki Nie do Pary? Bo niepasujące do siebie kolorowe skarpetki symbolizują niedopasowane chromosomy.

Światowy Dzień Zespołu Downa został ustanowiony w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, natomiast od 2012 roku organizowane jest pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ).

Ideą tego święta jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na osoby z zespołem Downa i ich potrzeby, zwiększenie świadomości o chorobie oraz promowanie praw osób z zespołem Downa do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym.

Wpisując się w to założenie, dzisiaj na drzewkach przed starostwem zawisły kolorowe skarpetki nie do pary. Zawiesili je uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej św. Hiacynta i Franciszek w Wodzisławiu Śl. pod opieką Izabeli Maciejewskiej-Grochali oraz uczennice wodzisławskiego Zespołu Szkół Ekonomicznych pod opieką Aleksandry Bienias. Wspomagał ich gospodarz Starostwa Leszek Bizoń – starosta wodzisławski, który podziękował wszystkim uczestnikom happeningu za udział w wydarzeniu.

Podczas wieszania kolorowych skarpet nie do pary przed starostwem odtworzono utwór „Jesteśmy tu”. To piosenka nagrana przed 7 laty do muzyki Michaela Jackson (piosenka” We are the world”) przez uczniów i nauczycieli Zespołu Placówek Szkolno-Rewalidacyjnych w Wodzisławiu Śląskim wraz z rodzinami osób z zespołem Downa. Teledysk można zobaczyć tutaj.