Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Powiatowa oświata na pomoc uchodźcom z Ukrainy - Powiat Wodzisławski

Powiatowa oświata na pomoc uchodźcom z Ukrainy

W akcję pomocy obywatelom Ukrainy, którzy zostali zmuszeni do ucieczki z własnego kraju wskutek rosyjskiej agresji włącza się również oświata Powiatu Wodzisławskiego.

uczeń rozwiązujący zadanie domowe

Szkoły organizują zbiórki najpotrzebniejszych artykułów. Wszystkie zbiórki odbywają się w porozumieniu z Caritasem, którego działania na terenie powiatu koordynuje szef wodzisławskiego ośrodka Caritas Andrzej Pałka.

Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Wodzisławiu Śląskim wspólnie z nauczycielami języka polskiego z powiatowych szkół planują też organizację bezpłatnych zajęć z języka polskiego dla Ukrainek. Nauka języka pomoże obywatelkom Ukrainy w funkcjonowaniu na terenie naszego kraju, poprawi komunikatywność, pomoże w załatwianiu wszelkich spraw związanych np. z ulokowaniem dzieci w przedszkolu lub szkole. Wstępnie zajęcia będą odbywały się w dwóch grupach 15 osobowych (w zależności od liczby chętnych) w godzinach popołudniowych w Branżowej Szkole I stopnia w Radlinie. Poprowadzą je konsultanci PODN oraz nauczyciele języka polskiego zatrudnieni w powiatowych szkołach ponadpodstawowych. Szczegóły na temat możliwości zapisywania się na zajęcia oraz propozycja harmonogramu pojawi się w najbliższym czasie.

W Branżowej Szkole I stopnia w Radlinie zostanie z kolei uruchomiony punkt pomocy psychologiczno-pedagogicznej, gdzie będą mogły zgłosić się osoby potrzebujące wsparcia. Porad będą udzielać oddelegowani pracownicy Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Wodzisławiu Śląskim we wtorki 14-16 oraz piątki od 10-12. Ta inicjatywa rozpocznie się od wtorku 8 marca br.

Oprócz tego powiatowe szkoły stosują się do wytycznych Ministerstwa Edukacji i Nauki. Znajduje się w nich instrukcja co zrobić, aby zapisać dziecko do szkoły w Polsce oraz jakie prawa mają dzieci z zagranicy w polskich szkołach.

Informacja_dla_rodzicow_dzieci_przybywajacych_z_Ukrainy_-_wersja_w_jezyku_polskim.jpg Informacja_dla_rodzicow_dzieci_przybywajacych_z_Ukrainy_-_wersja_w_jezyku_ukraińskim.jpg