Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Pierwszy etap kursów wymazobusa za nami! - Powiat Wodzisławski

Pierwszy etap kursów wymazobusa za nami!

Do wczoraj wymazobus w powiecie wodzisławskim pobrał próbki do badania na obecność koronawirusa od 257 osób. Znaczną część, bo 119 osób to personel Powiatowego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Rydułtowach i Wodzisławiu Śl. Wymazobus jednak nie kończy swojej działalności.

wymazobus foto. firemed

Mimo że wykonywanie testów na obecność wirusa należy do zadań administracji rządowej, to samorządy powiatu wodzisławskiego wzięły na siebie ciężar finansowy i organizacyjny zorganizowania wymazobusa. Wszystko po to, by przyspieszyć wykonywanie badań u osób, na które sanepid decyzją nałożył obowiązek kwarantanny.  Podczas zorganizowanej w tej sprawie przez starostę Leszka Bizonia wideokonferencji włodarze wszystkich miast i gmin wyrazili zgodę na przystąpienie do tej akcji.

Największy ciężar spadł na Starostwo Powiatowe, które zainicjowało całą akcję i ją koordynowało, wybrało wykonawcę oraz przygotowało wzory umowy pomiędzy firmą a samorządami. Po to, by pomóc powiatowym szpitalom w jak najszybszym powrocie do normalnego funkcjonowania. Decyzją starosty Leszka Bizonia starostwo zadeklarowało sfinansowanie kosztów wymazobusa w odniesieniu do 119 osób związanych z PPZOZ. Dzięki temu możliwe było m.in. wznowienie pracy na większości oddziałów oraz w poradniach PPZOZ.

Aktywność wymazbusa w powiecie się jednak nie kończy. Nadal będzie on kursował do objętych kwarantanną osób, którym trzeba wykonać badanie. Każdorazowo decyzję o tym, do kogo ma zostać skierowany wymazobus podejmuje sanepid.