Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Opowieść o górnośląskich Żydach. Spotkanie autorskie z Małgorzatą Płoszaj - Powiat Wodzisławski

Opowieść o górnośląskich Żydach. Spotkanie autorskie z Małgorzatą Płoszaj

Przewodniczka po Rybniku i wieloletnia współpracowniczka Domu Pamięci Żydów Górnośląskich, tropicielka śladów przeszłości, autorka bloga „Szuflada Małgosi” przybywa do Rydułtów z niezwykłą książką. Zapraszamy na spotkanie z Małgorzatą Płoszaj z okazji wydania jej książki pt. „Piękni i młodzi. Opowieści o rybnickich Żydach z szuflady Małgosi”. To książka o miłości, dorastaniu, cierpieniu i trudnych wyborach. O wielkiej i małej historii. Ale także o nadziei, która ratuje nawet w najgorszych czasach.

Książka "Piękni i młodzi Opowieści o rybnickich Żydach"

Rodziny Haasów, Katzów, Mannebergów, Kohlbergów, Aronadów, Priesterów, Glücksmannów i wielu innych niemieckich i polskich Żydów budowało Rybnik, żyło w nim i pracowało. Spora część, oprócz Rybnika, była związana się z innymi miastami na Górnym Śląsku, m.in. z Gliwicami.

– Pamięć i przeszłość nas tworzą. Także przeszłość, której nie znamy i zamilczana pamięć. Obie kształtują naszą tożsamość i tożsamość miejsc, z których jesteśmy. Choćby nie było tam śladów żydowskich synagog, cmentarzy i łaźni. Chylę czoła przed każdym, kto stara się sięgnąć głębiej, wydobyć spod skamieniałej gleby fragmenty dawnego życia, ślady codzienności, skrawki ludzkich losów. Taka wielką archeologiczną pracę pamięci wykonała dla RYBNIKA autorka książki o jego żydowskich mieszkańcach. Odsłanianie tamtego świata uświadamia ogrom utraty, ale także przywraca godność zamilczanym. Ważny i piękny gest – tak o książce Małgorzaty Płoszaj napisała Agata Tuszyńska, autorka biografii m.in. Ireny Krzywickiej, Wiery Gran, Isaaca Bashevisa Singera.

Dr Bogdan Kloch, historyk, zastępca dyrektora Muzeum w Rybniku pisze z kolei: – Tekst tchnie radością poznania ich losów. Widzimy ich oczami wyobraźni autorki. Dostrzegamy ich wkład w nasze rybnickie życie. Dostrzegamy ich codzienne  radości i smutki.  Dostrzegamy wreszcie ich dramaty. Autorka nie ucieka przed trudnymi tematami, wywołującymi emocje i ból.   Nacjonalizm, rasizm, antysemityzm ma różne oblicza.  Nasi przodkowie nie byli  wolni od tych oddziaływań  swoich  czasów.  Z tymi tematami przyjdzie się zetknąć czytelnikom.  Wielu zapewne będzie musiało przyjąć jako gorzką prawdę, że międzywojnie nie było li tylko pięknym czasem wolności, rozwoju, ale i tu wiele było rzeczy złych, które choć się zdarzyły, to dobrze gdyby ich nigdy nie było.  To wszystko, to czas przeszły dokonany. To się wydarzyło.

 

O autorce: Małgorzata Płoszaj, rybniczanka, przez kilka lat współpracowniczka portalu „Wirtualny Sztetl” oraz Domu Pamięci Żydów Górnośląskich w Gliwicach, pasjonatka historii rybnickich a także górnośląskich Żydów, których losy stara się przybliżać m.in. poprzez spotkania z mieszkańcami, artykuły w prasie, Internecie – m.in. na swoim blogu (www.szufladamalgosi.pl); laureatka dyplomu przyznawanego przez Ambasadora Izraela oraz Żydowski Instytut Historyczny za ratowanie dziedzictwa żydowskiego (2010 r.) oraz nagrody Prezydenta Miasta Rybnika w dziedzinie kultury za przywracanie pamięci o różnorodności etnicznej miasta (2020 r.).

 

12 kwietnia 17:00, wstęp wolny

Rydułtowskie Centrum Kultury „Feniks”

Książkę można będzie kupić na miejscu podczas spotkania. Cena: 69 zł.

Po spotkaniu zapraszamy na spektakl „Gehinom”, który powstał na kanwie jednej z historii zawartych w książce.