Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Od wtorku uczniowie wracają do szkół - Powiat Wodzisławski

Od wtorku uczniowie wracają do szkół

To już pewne - 1 września uczniowie rozpoczną nowy rok szkolny. Ministerstwo Edukacji Narodowej podjęło decyzję o powrocie do nauki w formie tradycyjnej, w związku z czym placówki oświatowe musiały dostosować swój sposób funkcjonowania do wytycznych podanych m.in. przez Główny Inspektorat Sanitarny. Resort Edukacji przygotował kilka wariantów nauczania w zależności od stopnia zagrożenia epidemicznego. Powiatowe szkoły ponadpodstawowe od 1 września wracają do tradycyjnej formy nauczania.

1 wrzesnia

Wprowadzamy dwuzmianowość

W trosce o bezpieczeństwo naszych uczniów oraz zachowanie reżimu sanitarnego, władze powiatu wodzisławskiego zdecydowały się na wprowadzenie dwuzmianowości w 5 szkołach – są to I Liceum Ogólnokształcące im. 14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śląskim, Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Wodzisławiu Śląskim, Zespół Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śląskim, Zespół Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim oraz Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim. Ma to na celu dostosowanie pracy szkoły/placówki do zaleceń MEN, MZ i GIS  od 1 września m. in. w zakresie higieny, czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń i powierzchni, zachowanie dystansu między pracownikami szkoły w przestrzeniach wspólnych szkoły, wyznaczenie stałych sal lekcyjnych, do których przyporządkowana zostałaby jedna klasa. Z wprowadzeniem dwuzmianowości w szkołach wiąże się również poszerzenie oferty transportu publicznego. Powiatowy przewoźnik, czyli PKS Racibórz wraz z Wydziałem Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śląskim opracowuje rozkład jazdy autobusów, który będzie odpowiedni zarówno dla uczniów  pierwszej, jak i drugiej „zmiany”.

Dodatkowe środki ochrony i bezpieczeństwa

Minister Edukacji poinformował, że rząd wspiera dyrektorów i organy prowadzące w zapewnieniu dodatkowych środków ochrony dla szkół. Do tej pory do szkół i placówek oświatowych trafiło ponad 17 tys. dyspenserów. Blisko 19 tys. szkół złożyło już także zamówienia na płyn do dezynfekcji i maski medyczne. Do 1 września do szkół trafi 1 tura przewidzianych dostaw, czyli 20 mln maseczek ochronnych i 5 mln litrów płynu do dezynfekcji. W ramach dodatkowego wsparcia do szkół przekazanych będzie również 20 tys. termometrów bezdotykowych. Wiemy również, że do powiatowych szkół i placówek oświatowych trafi ok. 3 tys. litrów płynu do dezynfekcji oraz ok. 10 tys. maseczek.

Więcej materiałów i wytycznych dla szkół i placówek można znaleźć na naszym portalu oświatowym TUTAJ