Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Niemal 5 mln zł na Wodzisławską Komunikację Powiatową - Powiat Wodzisławski

Niemal 5 mln zł na Wodzisławską Komunikację Powiatową

Zarząd Powiatu Wodzisławskiego pozyskał 4,9 mln zł z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych na wsparcie w bieżącym roku Wodzisławskiej Komunikacji Powiatowej. To ogromny zastrzyk gotówki, biorąc pod uwagę fakt, że Wodzisławska Komunikacja Powiatowa w 2024 r. kosztować będzie samorząd powiatowy oraz gminy ją współtworzące (gminę Godów, Gorzyce i Lubomię) ok. 8,5 mln zł. Dzięki wsparciu z Funduszu powiatowa komunikacja nie tylko będzie się rozwijać, ale też po raz kolejny nie podniesie cen biletów autobusowych.

Autobusy Wodzislawskiej Komunikacji Powiatowej 2

Aktualnie Wodzisławska Komunikacja Powiatowa operuje na 12 liniach, łączących południe powiatu z Wodzisławiem Śląskim, Pszowem i Rydułtowami oraz Raciborzem i Jastrzębiem-Zdrojem. Autobusy Wodzisławskiej Komunikacji Powiatowej wykonują ponad 250 kursów dziennie, przewożąc przeciętnie 75 tys. pasażerów miesięcznie (czyli ok. 900 tys. rocznie). W sumie Wodzisławska Komunikacja Powiatowa co roku wykonuje 1,5 mln wozokilometrów.

Od września 2022 r. za sprawą linii nr 44 południowe gminy powiatu zyskały połączenie z Pszowem i Rydułtowami. Dzięki temu młodzież zamieszkująca w miejscowościach gmin Gorzyce i Lubomia może bez przeszkód dostać się do szkół ponadpodstawowych w Pszowie i Rydułtowach. Linia okazała się sukcesem. Według wstępnych analiz ruchu pasażerskiego średnio miesięcznie korzysta z tego połączenia ok. 2 500 osób.

Nowoczesny tabor

W komunikacji organizowanej przez Powiat Wodzisławski eksploatowanych jest aktualnie 21 autobusów różnej wielkości. Od kilku lat władze powiatu starają się o unowocześnianie taboru, dzięki czemu autobusy w 90% posiadają normę spalin EURO 6 i nie są starsze niż 2016 rok. Wśród pojazdów zasilających komunikację powiatową jest 1 hybryda zakupiona w kwietniu ubiegłego roku. Pozostałe pojazdy to: IVECO CROSSWAY, SOR CN12, ISUZU NOVOCITY LIFE. Te ostatnie są bardzo charakterystyczne, mają bowiem 8,5 metra długości i barwę turkusową. W marcu tego roku tabor wzbogaci się o kolejny autobus IVECO CROSSWAY.

Bardzo zależy nam na tym, aby ciągle rozwijać Wodzisławską Komunikację Powiatową. Dbamy o to, aby pasażerowie jeździli w komfortowych warunkach, stąd też tylko w ciągu ostatnich pięciu lat tabor wzbogacił się o 18 nowych autobusów. Pojawiły się też dwie nowe linie 44 oraz linia weekendowa 35, a także wiele dodatkowych kursów, będących odpowiedzią na zapotrzebowanie osób korzystających z naszej komunikacji. A tych z roku na rok przybywa. To nas bardzo cieszy – mówi starosta Leszek Bizoń.

Wozimy pasażerów od 12 lat

Powiat Wodzisławski jest organizatorem powiatowych przewozów pasażerskich od ponad 10 lat. Wtedy to praktycznie z dnia na dzień rybnicki PKS przestał obsługiwać południową część powiatu, a tamtejsze gminy i ich mieszkańcy zostali z problemem wykluczenia transportowego.

W ciągu tej dekady Starostwo zachęciło do współpracy urzędy gmin z Godowa, Gorzyc i Lubomi, dzięki czemu powiatowe przewozy zapewniają transport dzieci i młodzieży do szkół. Powiat zaś objął udziały w należącym do Powiatu Raciborskiego PKS w Raciborzu. To spowodowało, że przewoźnik może być obecnie traktowany przez oba powiaty nie tylko jako tzw. podmiot wewnętrzny, ale także jako ważny na lokalnym rynku pracodawca. Starostwo zaczęło ponadto inwestować w tabor, który wykorzystywany jest do obsługi przewozów, dzięki czemu pasażerowie podróżują w autobusach nowoczesnych, klimatyzowanych i w dobrych warunkach. Rozwijane są też nowoczesne usługi do obsługi pasażerów, jak aplikacja do śledzenia ruchu autobusów, możliwość zakupu biletu w sieci czy zapłaty za nie kartą lub telefonem.

Ceny bez zmian od 2014 roku

Wodzisławska Komunikacja Powiatowa w 2024 r. kosztować będzie samorząd powiatowy oraz gminy wspólnie z Powiatem ją współtworzące (Godów, Gorzyce, Lubomia) ok. 8,5 mln zł, z czego 4,9 mln zł zostanie sfinansowane ze środków pozyskanych z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych.  Mimo stale rosnących kosztów funkcjonowania, w ryzach udaje się utrzymać cenę biletów:

  • bilety jednorazowe: na terenie gminy – 3 zł, na terenie powiatu – 5 zł, poza powiatem 6 zł;
  • bilety miesięczne (szkolne): na terenie gminy 35 zł, na terenie powiatu – 80 zł, poza powiatem 95 zł.

Wodzisławska Komunikacja Powiatowa wprowadziła też bezpłatne przejazdy dla Honorowych Dawców Krwi, ujednolicono bilet weekendowy – bez względu na długość przejazdu opłata wyniesie 2 zł. W dalszym ciągu obowiązują ulgi dla ,,Dużej Rodziny’’ i osób korzystających z pomocy społecznej. Z bezpłatnych przejazdów Wodzisławską Komunikacją Powiatową mogą korzystać seniorzy 70+ oraz dzieci do 7 roku życia. W promocyjnej cenie można kupić także bilet 60-dniowy – szczegóły (otwiera się w nowym oknie).

Cena biletów za przejazdy Wodzisławską Komunikacją Powiatową nie wzrosła od 2014 r.