Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Młodzież powiatowych szkół podbija zagranicę - Powiat Wodzisławski

Młodzież powiatowych szkół podbija zagranicę

Mikołaj Knopek, uczeń klasy matematyczno-geograficznej I LO, finalista programu FLEX, przebywający obecnie na stypendium  w Norwell High School w USA w stanie Indiana, zakwalifikował się do udziału w  warsztatach politologicznych, które odbędą się  w Waszyngtonie. Z kolei Oskar Nowakowski – uczeń klasy Ia (akademickiej) „Tischnera” podjął naukę w St. Clare’s College w Oksfordzie.

młodzież powiatowych szkół za granicą

The Civic Education Workshop jest tygodniowym programem finansowanym przez Departament Stanu USA oraz Biuro Edukacji i Spraw Kulturalnych (ECA) dla studentów Future Leaders Exchange Program. CEW jest projektem, który daje młodym ludziom możliwość lepszego zrozumienia niektórych kluczowych pojęć i wartości, które są integralną częścią amerykańskiego społeczeństwa i kultury. Uczestnicy mają okazję poznać federalny system rządów i inne ważne koncepcje z pierwszej ręki poprzez dyskusje seminaryjne, briefingi oraz spotkania na Kapitolu.

Proces rekrutacji do CEW składa się z rygorystycznych rund testów. Każdego roku napływają do organizatorów programu tysiące podań, a do finału kwalifikuje się ograniczona liczba osób. Zazwyczaj w warsztatach może uczestniczyć około 200 osób z całego świata. Mikołaj Knopek z I Liceum Ogólnokształcącego im. 14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śl. poradził sobie z rekrutacja  bez większych problemów. To jego kolejny zagraniczny sukces. Miesiąc temu zakwalifikował się również do Cambrigde Scholars Program w Wielkiej Brytanii. Mikołaj otrzymał zaproszenie do udziału w dwutygodniowych wakacyjnych warsztatach na uniwersytecie Cambridge, prowadzonych przez profesorów tego renomowanego uniwersytetu.

Z nauki w angielskiej szkole korzysta również Oskar Nowakowski – uczeń II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi i Integracyjnymi im. ks. prof. J. Tischnera w Wodzisławiu Śl. On St. Clare’s College w Oksfordzie. – Moje dotychczasowe doświadczenia z pobytu za granicą to głównie wyjazdy z rodzicami na wakacje. Były to rozwijające i ciekawe doświadczenia, odwiedzanie interesujących miejsc, kontakt z różnymi ludźmi, inną kulturą. Myśl o nauce za granicą pojawiła się, gdy na początku roku miałem okazję znaleźć się na spotkaniu, gdzie polscy uczniowie, którzy od roku uczęszczali do szkół w Wielkiej Brytanii, opowiadali o swoich wrażeniach z pobytu. Wtedy postanowiłem postarać się o naukę w szkole międzynarodowej i przekonać się na własnej skórze jak żyje się za granicą, z osobami z różnych części świata, z miejsc odmiennych kulturowo oraz skorzystać z tamtejszego systemu edukacji – tłumaczy.

Oskar wspólnie z rodzicami rozglądali się za szkołami w Wielkiej Brytanii. Wymagało to sporego wysiłku i wielokrotnych wyjazdów na spotkania, rozmowy, egzaminy. Ostatecznie wybór padł na szkołę z maturą międzynarodową IB. – Do wyboru szkoły z IB skłoniło mnie również to, że matura międzynarodowa w przyszłości może mi zaoferować łatwiejsze dostanie się do renomowanych uniwersytetów za granicą.

Oskar Nowakowski (piąty od lewej) w towarzystwie koleżanek i kolegów

St. Clare’s College Oxford jest szkołą międzynarodową, w której uczy się wielu młodych ludzi z różnych krajów. Na zajęciach duży nacisk kładzie się na praktyczną stronę nauki przedmiotów. Wielu przedmiotów, np. matematyki i angielskiego można się uczyć w jednej z czterech grup zaawansowania w zależności od poziomu umiejętności określonego na podstawie testów. Dzięki temu poziom nauczania można dostosować do poziomu uczniów, a uczniowie mają równe szanse na rozwój. – Jeśli chcemy się uczyć więcej to nauczyciele chętnie stwarzają nam dodatkowe możliwości w zakresie jaki nas interesuje. Między nauczycielami a uczniami nie odczuwa się dystansu, co stwarza atmosferę wzajemnego szacunku. Uczeń czuje wsparcie i nie jest skrępowany zadawać pytania, gdy czegoś nie rozumie – opowiada Oskar. – Program nauczania jest trochę inny niż w Polsce. Podzielony jest na trzy okresy – trymestry, a w każdym trymestrze zmieniamy przedmioty na inne, oprócz matematyki i angielskiego, które są przedmiotami obowiązkowymi. Wśród tych innych przedmiotów poza geografią, chemią, fizyką, biologią są takie jak: psychologia, biznes, literatura światowa, historia, muzyka, itp. Aktualnie jestem w klasie Pre IB która trwa rok. Później po roku będę mógł wybrać trzy przedmioty rozszerzone i trzy na podstawowym poziomie. Przez to łatwiej skupić się na nauce tych przedmiotów, które są dla nas najbardziej interesujące. Nauka w klasach IB trwa dwa lata i kończy się maturą międzynarodową – dodaje.

Oprócz nauki szkoła stawia duży nacisk na uczestnictwo w zajęciach pozalekcyjnych. W każdą sobotę organizowane są też wyjazdy w różne ciekawe miejsca w Wielkiej Brytanii.

– Uważam, że oprócz praktycznego oswojenia się z językiem angielskim, którego używam nieustannie zarówno w szkole jak i poza szkołą, to w trakcie mojego pobytu mam okazję doświadczyć wielu ciekawych i inspirujących wrażeń. Jestem z mojego wyboru bardzo zadowolony – podsumowuje uczeń „Tischnera”.

Na przykładzie Oskara oraz Mikołaja, a także wielu innych uczniów widać, że szkoły Powiatu Wodzisławskiego sprzyjają wszechstronnemu rozwojowi młodych ludzi, wspierają ich kreatywność i chęć doświadczania nowego…