Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Kto pomoże odtworzyć bogumiński strój? - Powiat Wodzisławski

Kto pomoże odtworzyć bogumiński strój?

Stare serwetki, hafty, fragmenty strojów ludowych, wstążki, włóczki… To wszystko dla członkiń stowarzyszenia obywatelskiego Maryszka działającego w Boguminie za Odrą w Republice Czeskiej jest dziś na wagę złota. Panie bowiem próbują odtworzyć bogumiński albo, jak kto woli, starobogumiński strój ludowy.

Zadanie to niełatwe, jeżeli zważyć, że na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci Bogumin bardzo się zmienił. Za sprawą gwałtowego rozwoju przemysłu przekształcił się w przysłowiowy tygiel, w którym przemieszały się nacje, kultury i tradycje rodem z najróżniejszych zakątków Europy. Tradycyjny strój ludowy popadł w zapomnienie. Młode pokolenie o jego istnieniu nie ma już nawet pojęcia. Działaczki stowarzyszenia Maryszka jednak nie rezygnują. Ufają, że wytyczony cel uda im się osiągnąć z pomocą innych miłośników tradycji i kultury. Wdzięczne będą za każdą radę czy wskazówkę. Zwracają się też w związku z tym z gorącą prośbą do przyjaciół i sympatyków żyjących po polskiej stronie granicy. Może tu znajdzie się ktoś, kto pośród staroci przechowywanych na strychu lub w stertach starych dokumentów i fotografii odkryje coś, co pomogłoby przybliżyć wygląd bogumińskiego stroju? Warto jeszcze dodać, że ostatnim śladem jest jak na razie obraz pochodzący sprzed dwustu lat, na którym znajduje się dopisek, iż przedstawia on właśnie strój używany przez mieszkańców Bogumina.

e-mail : info@maryska.cz
poštovní adresa : OS Maryška,Šunychelská 56 ,