Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Krótka Historia Polskiego Kina w wodzisławskim Pegazie - Powiat Wodzisławski

Krótka Historia Polskiego Kina w wodzisławskim Pegazie

Wodzisławskie Centrum Kultury zaprasza na wyjątkowy cykl, który pozwoli szerokiemu gronu odbiorców zapoznać się z polską klasyką filmową na dużym ekranie. W ciągu najbliższych dziesięciu miesięcy Kino Pegaz pokaże widzom dziesięć filmów dziesięciu Mistrzów, których dzieła ukształtowały obraz polskiego kina w latach 60. i 70. XX wieku. Filmów, które do tej pory w znakomitej większości można było obejrzeć wyłącznie w telewizji. Arcydzieła polskiej kultury w wersji odrestaurowanej cyfrowo.

Krótka Historia Polskiego Kina w wodzisławskim Pegazie - plakat

Cykl otworzy projekcja nagrodzonego na festiwalu w Wenecji dramatu „Popiół i diament” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Tytuł wyświetlony zostanie 8 lutego o godz. 19:00.

Opis filmu: Młody akowiec otrzymuje rozkaz zastrzelenia sekretarza KW PPR w przededniu zakończenia drugiej wojny światowej. W tym samym czasie poznaje dziewczynę, barmankę w hotelu. Rozdarty między poczuciem obowiązku a rodzącym się uczuciem będzie musiał dokonać wyboru.

Dziesięć filmów, które wyświetli Pegaz zostało wyselekcjonowanych przez Dyrektora Artystycznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Tomasza Kolankiewicza.

Przed każdą z projekcji widzowie zobaczą wstęp w formie wykładu wideo z prezentacją sylwetki twórcy/twórczyni, wprowadzający w tematykę dzieła, przybliżający realia polityczno-społeczne jego powstania. Każdy wstęp zawiera też analizę formalną dzieła z naciskiem na scenariusz, sztukę operatorską, grę aktorską, montaż, scenografię i kostiumy. Wskazuje też aktualny wymiar dzieła i proponuje możliwe tropy interpretacyjne. Prologi zrealizowane są w sposób przystępny, bardziej popularyzatorski niż akademicki, osadzając poszczególne filmy w szerokim, kulturoznawczym kontekście.

Lista tytułów:
„Popiół i diament” – Andrzej Wajda, 1958 r.
„Pociąg” – Jerzy Kawalerowicz, 1959 r.
„Do widzenia, do jutra” – Janusz Morgenstern, 1960 r.
„Nikt nie woła” – Kazimierz Kutz, 1960 r.
„Zezowate szczęście” – Andrzej Munk, 1960 r.
„Sanatorium pod klepsydrą” – Wojciech Jerzy Has, 1973 r.
„Barwy ochronne” – Krzysztof Zanussi, 1976 r.
„Aria dla atlety” – Filip Bajon, 1979 r.
„Gorączka” – Agnieszka Holland, 1981 r.
„Przypadek” – Krzysztof Kieślowski, 1981 r.

Tytuły z cyklu Krótka Historia Polskiego Kina wyświetlane będą co miesiąc w ramach kina konesera.

Bilety w cenie 14/16 zł są dostępne w kasie WCK przed seansami oraz online. Kino Pegaz mieści się w Wodzisławskim Centrum Kultury, przy ul. ks. płk. W. Kubsza 17. Szczegóły na: wck.wodzislaw-slaski.pl/kino/

Organizator przeglądu: Stowarzyszenie Kin Studyjnych. Przegląd współfinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.