Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Kolejne dwie przychodnie bardziej przyjazne środowisku - Powiat Wodzisławski

Kolejne dwie przychodnie bardziej przyjazne środowisku

Dobiegły końca dwie inwestycje związane z termomodernizacją ośrodków zdrowia w Gołkowicach i w Wodzisławiu Śl.-Kokoszycach. Na to, by obiekty były bardziej przyjazne w środowisku i lepiej prezentowały się w przestrzeni publicznej władze Powiatu wydatkowały ponad 1,2 mln zł.

zakończenie termomodernizacji ośrodków zdrowia w Gołkowicach i w Wodzisławiu Śl.-Kokoszycach

Termomodernizacja budynku ośrodka zdrowia w Kokoszycach kosztowała ponad pół miliona złotych, z czego niemal 200 tys. zł pochodziło z różnych form wsparcia (preferencyjnych pożyczek oraz dotacji) Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. W ramach inwestycji zlikwidowano kotłownię węglową, którą zastąpiono ogrzewaniem zasilanym gazem ciekłym. Wymieniono też instalację centralnego ogrzewania, usprawniono wentylację, ocieplono stropodach, częściowo wymieniono okna i drzwi, a także ocieplono ściany zewnętrzne budynku. Zgodnie z obliczeniami Powiatowego Zakładu Zarządzania Nieruchomościami w Wodzisławiu Śl. wykonanie zadania pozwoliło zmniejszyć emisję zanieczyszczeń o ok 90%, a zużycie energii o 65%. Oprócz uzyskania efektów ekologicznych i ekonomicznych inwestycja przyczyniła się także do poprawy estetyki elewacji budynku, obniżenia kosztów bieżących napraw i konserwacji oraz poprawy komfortu cieplnego użytkowników. Wykonawcami robót była firma Partum z Zabrza oraz firma Mika Technika Grzewcza i Sanitarna z Radlina.

Drugi z obiektów poddany termomodernizacji to budynek przychodni w Gołkowicach. Ze względu na większą kubaturę obiektu inwestycja pochłonęła też więcej pieniędzy. Kosztowała ponad 720 tys. zł. W tym przypadku wsparcie WFOŚ sięgnęło poziomu ponad 280 tys. zł. Podobnie jak w Wodzisławiu Śl.-Kokoszycach także tutaj zlikwidowano kotłownię węglową. Zastąpiono ją jednak kotłownią zasilaną gazem ziemnym. Ponadto wymieniono  instalację centralnego ogrzewania wraz z grzejnikami, ocieplono stropodach, dokonano częściowej wymiany okien i drzwi zewnętrznych oraz ocieplono ściany zewnętrzne i piwnice. Także w przypadku ośrodka zdrowia w Gołkowicach inwestycja przyniesie znaczące oszczędności zarówno w zakresie zużycia energii (o ok. 62%), jak i emisji zanieczyszczeń. Poprawiła też estetykę budynku oraz przyczyni się do obniżenia kosztów napraw i konserwacji. Wykonawcą inwestycji była firma P.H.U. WIMAR z Radlin.

Z kierownictwem poradni lekarza rodzinnego, które mieszczą się w poddanych modernizacji ośrodkach lek. spec. Joanną Białecką i lek. spec. Helena Domagała spotkał się wicestarosta Tadeusz Skatuła. Towarzyszyli mu przedstawiciele odpowiedzialnego za inwestycje i zarządzania obiektami Powiatowego Zakładu Zarządzania Nieruchomościami w Wodzisławiu Śl. Grzegorz Stankiewicz (dyrektor) i Bogumiła Kędzierska (zastępca dyrektora ds. administracyjno-technicznych).