Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Były awanse i odznaczenia. Powiatowe obchody Dnia Strażaka w Wodzisławiu Śl. - Powiat Wodzisławski

Były awanse i odznaczenia. Powiatowe obchody Dnia Strażaka w Wodzisławiu Śl.

17 maja w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śląskim odbyły się uroczyste obchody Dnia Strażaka. To wyjątkowe wydarzenie było okazją do uhonorowania zasług strażaków, którzy codziennie narażają swoje życie dla dobra społeczności lokalnej. To także moment refleksji nad ich ciężką pracą i nieustanną gotowością do niesienia pomocy.

Strażacy w galowych mundurach stoją w szeregu. Jako pierwszy stoi poczet sztandarowy

Uroczystości poprzedziła msza święta w intencji strażaków, która została odprawiona w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wodzisławiu Śląskim. Msza była duchowym wstępem do dalszych obchodów, które odbyły się na główny placu przed siedzibą komendy. W uroczystościach oprócz samych strażaków, którym przewodził st. brygadier Damian Legierski, zastępca Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, udział wzięli m.in. parlamentarzyści, samorządowcy, delegacje strażaków z sąsiednich komend oraz jednostek OSP, przedstawiciele duchowieństwa, a także szefowie powiatowych instytucji. Powiat Wodzisławski reprezentował starosta Leszek Bizoń oraz wiceprzewodniczący Rady Powiatu Witold Mandrysz.

Awanse i odznaczenia

Ważnym punktem było odczytanie aktu mianowania kpt. Tomasza Kamczyka na stanowisko dowódcy jednostki ratowniczo-gaśniczej w Wodzisławiu Śląskim. To wielkie wyróżnienie dla kpt. Kamczyka, który swoją ciężką pracą i zaangażowaniem zdobył uznanie przełożonych oraz współpracowników.

W trakcie ceremonii nastąpiło także wręczenie odznaczeń, medali oraz aktów nadania wyższych stopni służbowych. Był to moment wyjątkowej dumy i radości dla wyróżnionych strażaków oraz ich najbliższych.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji postanowieniem z 2024 roku nadał odznaki ,,Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej” pięciu funkcjonariuszom, odznakę świętego Floriana dwóm druhom:

Brązową odznakę ,,Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej” otrzymali:

  • asp. Arnold Burek,
  • mł. asp. Mateusz Kaczmarek,
  • st. ogn. Michał Nawrat,
  • ogn. Paweł Mentel,
  • ogn. Robert Mrozek.

Odznakę Świętego Floriana ,,Za zasługi dla społeczności lokalnej” otrzymują:

  •  dh Henryk Rduch,
  • dh Eugeniusz Danielczyk.

Medale ,,Za zasługi dla pożarnictwa”, które uchwałą przyjęło Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP województwa śląskiego, otrzymało trzech funkcjonariuszy:

Srebrny medal ,,Za zasługi dla pożarnictwa” otrzymał:

  •  mł. bryg. Krzysztof Ograbek.

Brązowy medal otrzymali:

  • st. ogn. Łukasz Cuber,
  • ogn. Michał Potysz.
W dniu 4 maja 2024 podczas Centralnych Obchodów Dnia Strażaka do promocji na pierwszy stopień oficerski przystąpił mł. kpt. Miłosz Płomiński, pełniący służbę w Jednostce Ratowniczo – Gaśniczej nr. 1. Natomiast decyzją Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej z dnia 4 maja 2024, stopień starszego kapitana otrzymał kpt. Sebastian Bauer, pełniący służbę w Sekcji Kontrolno – Rozpoznawczej.

Z kolei Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej nadał wyższy stopień służbowy pięciu funkcjonariuszom, natomiast Śląski Komendant Wojewódzki rozkazem personalnym nadał wyższe stopnie służbowe w korpusie podoficerów piętnastu funkcjonariuszom.

Podziękowania i gratulacje

Podczas ceremonii przedstawiciele władz oraz zaproszeni goście mieli okazję wyrazić swoje podziękowania i gratulacje dla wszystkich strażaków. Ich codzienny trud i poświęcenie są niezastąpione w zapewnieniu bezpieczeństwa i ratowaniu życia oraz mienia obywateli.

W zeszłym tygodniu w tej komendzie, ale też w Jednostce w Rydułtowach były setki dzieci. W ramach Dni Otwartych Strażnic młodsze i starsze dzieci za podziwem patrzyły na Waszą pracę, na to gdzie pracujecie i co robicie. A to co robicie, drogie strażaczki i drodzy strażacy, jest niezwykłe. I wiedzą już o tym nawet najmłodsi. Odwaga, poświęcenie i nieustanna gotowość do niesienia pomocy. To Was wyróżnia. Przez cały rok, nawet w najtrudniejszych sytuacjach stajecie na straży naszego bezpieczeństwa. Nie raz ryzykujecie własne życie, by chronić nas, nasze domy i nasze wspólnoty – powiedział starosta Leszek Bizoń, który w imieniu wszystkich samorządowców złożył strażakom najlepsze życzenia.