Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Bądź szybsza od raka - przyjdź na bezpłatną mammografię! Kolejna akcja badań profilaktycznych przed nami - Powiat Wodzisławski

Bądź szybsza od raka – przyjdź na bezpłatną mammografię! Kolejna akcja badań profilaktycznych przed nami

Statystyki są nieubłagane - rak piersi stanowi prawie jedną czwartą wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u kobiet. Przebieg choroby oraz rokowania w dużym stopniu zależą od tego, kiedy zostanie ona wykryta. Ważne jest więc, aby regularnie się badać.  Okazja do bezpłatnej mammografii dla pań od 45 do 74 roku życia już w przyszłym tygodniu - 23 maja w Radlinie (przy Miejskim Ośrodku Kultury, ul. Mariacka 9), Wodzisławiu Śląskim (przy Kauflandzie, ul. Wincentego Witosa 28) i Gorzycach (przy Gminnym Ośrodku Turystyki, Sportu i Rekreacji "Nautica", ul. Bogumińska 31), a 24 maja Krzyżanowicach (przy Ochotniczej Straży Pożarnej, ul. Główna 29) i Świerklanach przy (Gminnym Ośrodku Kultury i Rekreacji, ul. Strażacka 1).

Różowe wstążki symbolizujące walkę z nowotworem piersi

Z finansowanej przez NFZ mammografii skorzystać mogą kobiety od 45 do 74 roku życia, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie były na tym badaniu. Wystarczy, że wcześniej się zarejestrują, a na miejsce wezmą dowód potwierdzający ich tożsamość.

Mammografia to badanie rtg, które trwa około 5 minut. Dla zdecydowanej większości kobiet jest ono bezbolesne. Polega na wykonaniu czterech zdjęć rentgenowskich – po dwa dla każdej piersi.Warto z niego skorzystać, ponieważ wczesne wykrycie ewentualnych zmian, w sposób diametralny wpływa na przebieg i skuteczność leczenia.

Jak się zapisać?

Aby się zapisać, należy zadzwonić pod numer 58 767 34 44 lub wypełnić formularz online na stronie https://www.genevatrust.pl/site/rejestracja.php (nowe okno).

Czy do badania trzeba się jakość przygotować?

Do badania nie trzeba się wcześniej przygotowywać. Na miejscu jest technik elektroradiologii, który najpierw przeprowadza wywiad lekarski, a następnie wykonuje mammografię. W mammobusach są poczekalnie, przebieralnie i co najważniejsze – najnowocześniejszy sprzęt, który jest w stanie wykryć nawet najmniejsze zmiany w piersi.

Wyniki są dostępne po około tygodniu. Jeśli lekarze zaobserwują niepokojące zmiany, to pacjentka otrzymuje zalecenia, co ma zrobić i gdzie powinna się udać.

Co powinno niepokoić?

Według ekspertów mammografię należy wykonywać raz na dwa lata. Ważne jest też, aby udać się do lekarza od razu, gdy zaobserwuje się niepokojące objawy.

– Niepokoić powinny zmiany w kształcie piersi lub ich położeniu, zmarszczenie skóry lub zmianę jej koloru, wciągnięcie brodawki sutkowej, zaczerwienienie, owrzodzenie, a także wydzielina z brodawki – surowicza lub zabarwiona krwią oraz guzek albo stwardnienie, które różni się wyraźnie swoją konsystencją od reszty ciała. Uważać należy też na powiększenie węzłów chłonnych pod pachą – wylicza Sławomir Maciejski, lekarz medycyny z zakresu radiologii. – Warto jednak wiedzieć, że nie każdy guzek lub zmiana skóry to rak. Zawsze jednak wymaga badania lekarskiego.

Zachęcamy wszystkie mieszkanki naszego regionu do udziału w bezpłatnych badaniach, które realizowane będą:

  • 23 maja w Radlinie przy Miejskim Ośrodku Kultury, ul. Mariacka 9,
  • 23 maja w Wodzisławiu Śląskim przy Kauflandzie, ul. Wincentego Witosa 28
  • 23 maja w Gorzycach przy Gminnym Ośrodku Turystyki, Sportu i Rekreacji „Nautica”, ul. Bogumińska 31,
  • 24 maja Krzyżanowicach przy Ochotniczej Straży Pożarnej, ul. Główna 29,
  • 24 maja w Świerklanach przy Gminnym Ośrodku Kultury i Rekreacji, ul. Strażacka 1.

Mammobus