Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski 200 lat dla Pani Haliny - Powiat Wodzisławski

200 lat dla Pani Haliny

Można mieć 100 lat, codziennie surfować po Internecie i z rodziną łączyć się na Skype? Można! Pani Halina - 100-letnia mieszkanka naszego Domu Pomocy Społecznej w Gorzycach jest tego najlepszym przykładem. Wczoraj Pani Halina obchodziła setne urodziny. Jest babcią trójki wnucząt oraz prababcią czwórki prawnucząt.

Jubilatka wznosi toast, siedzi na wózku inwalidzkim, ubrana w jasną sukienkę i białą marynarkę

Pani Halina urodziła się 8 maja 1924 r. w Warszawie. Najmłodsze lata spędziła w Warszawie, gdzie mieszkała wraz z rodzicami i dwoma braćmi. Wojna, która zaskoczyła ją w wieku 15 lat, przynosi pani Halinie wspomnienia trudne, bolesne i poruszające. Jak podkreśla: „nikt nigdy nie powinien przechodzić piekła wojny, szczególnie kiedy jest się dzieckiem”. Podczas wojny młodszy brat zginął, starszy dostał się do niewoli, był lotnikiem. Po wojnie pani Halina podejmowała różne zajęcia, by „jakoś przeżyć”. Miała dwoje dzieci, córkę Irenę oraz syna Jerzego. Córka zmarła kilka lat temu. Syn przebywa razem z matką w DPS.

Pani Halina jest babcią trójki wnucząt oraz prababcią czwórki prawnucząt. Część rodziny zamieszkuje za granicą, lecz kontakt jest stale utrzymywany – są kartki przysyłane z różnych okazji, rozmowy i videopołączenia. W DPS w Gorzycach mieszka od 15 lat. Jubilatka miała wczoraj sporo gości, odwiedził ją m.in. szef powiatu Leszek Bizoń oraz dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Aleksandra Witoszek.