PLATFORMA EDUKACYJNA POWIATU WODZISŁAWSKIEGO

Strona startowa Aktualności

Chodź z nami! Nordic – Walking z punktami historycznymi

Powiat Wodzisławski od 16 do 22 września bierze udział w Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu. Cały tydzień kampanii przewidziany jest na działania związane z promowaniem zrównoważonego transportu. Jednym z takich działań będzie marsz nordic walking trasą historycznych miejsc Wodzisławia Śląskiego, który zaplanowano na 21 września.

O akcji:

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu to inicjatywa Komisji Europejskiej – Dyrekcji Generalnej ds. Mobilności i Transportu. Akcja trwa od 16 do 22 września każdego roku. Ma na celu promowanie zrównoważonego transportu w miastach i gminach oraz zmianę zachowań mieszkańców. W 2019 roku hasłem przewodnim jest Bezpieczny ruch pieszy i rowerowy, a slogan brzmi Chodź z nami! Powiat Wodzisławski włącza się do kampanii po raz pierwszy.

Co planujemy?

Zaczynając od naszych najmłodszych mieszkańców, wspólnie z Powiatowym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli, zachęcamy do udziału w konkursach plastycznych oraz multimedialnych w następujących kategoriach:

• Konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych pn. „Pojazdy przyszłości”
  • Konkurs fotograficzny dla uczniów szkół ponadpodstawowych pn. „Chodź z nami! -moja ścieżka do szkoły i pracy”
  • Konkurs multimedialny dla uczniów szkół ponadpodstawowych pn. „Chodź z nami – świat jest piękny”

Przygotowaliśmy również konkurs dla nauczycieli szkół ponadpodstawowych na scenariusz lekcji na temat zrównoważonego transportu. Rozstrzygnięcie wszystkich konkursów odbędzie się 20 września – wtedy też zostaną wręczone nagrody dla laureatów.

Poszczególne dni kampanii:

• 16 wrzesień

Uroczyste podpisanie Karty Uczestnika Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu przez Starostę Wodzisławskiego. Planujemy promować zrównoważony transport wspólnie z PKS Racibórz, dlatego pierwszego dnia akcji w godzinach 9:45-13:45 zapraszamy do Galerii Karuzela w Wodzisławiu Śląskim.  Tam będą czekać na Państwa nasi wolontariusze wraz z przedstawicielami powiatu, którzy będą zachęcać do udziału w kampanii poprzez rozdawanie ulotek, a także opasek, uprawniających do darmowych przejazdów komunikacją powiatową w terminie 16-22 września. Nie zwlekajcie, bo ilość opasek jest ograniczona! Do rozdysponowania mamy 300 sztuk.

• 19 wrzesień

XXVII Rajd Monte Ekonom – czyli tradycja uczniów wodzisławskiego „Ekonomika”, która idealnie wpisuje się w ideę kampanii. W ten sposób promujemy komunikację zbiorową oraz chodzenie pieszo. Tegoroczna edycja odbędzie się wyjątkowo – lokalnie, jednak z wykorzystaniem naszych okolicznych „dóbr” – uczniowie klas pierwszych wraz z opiekunami przejadą pociągiem trasę Wodzisław Śląski – Bełsznica. Dalej będą już podążać pieszo. Po drodze czekają na nich konkurencje sportowe, które zostaną podsumowane na mecie, czyli Ośrodku Wypoczynkowym OLZA.

• 20 wrzesień

„Chodź z nami na piknik!” – event dla młodzieży klas III i IV powiatowych szkół

Wydarzenie odbędzie się na terenie Powiatowego Młodzieżowego Ośrodka Sportu przy Zespole Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim. W programie przewidujemy wiele atrakcji, m.in.:

• Prelekcje (bezpieczny ruch pieszy i rowerowy, zrównoważony transport, pierwsza pomoc, pojazdy elektryczne)
  • Występy artystyczne naszych uczniów
  • Podsumowanie konkursów
  • Pokazy strażackie – cięcie samochodu
  • Plenerowy serwis rowerowy – porady na temat samodzielnego serwisowania rowerów
  • Tworzenie rowerowej biżuterii, czyli ozdabiamy swoje rowery
  • Rowerowy tor przeszkód
  • Drugie życie rowerów – odnawiamy „stare” rowery, które zostaną przekazane na rzecz ubogich rodzin lub do Domu Dziecka.

Oprócz tego, będą nas wspierać różne firmy, związane z branżą zrównoważonego transportu i nie tylko. Zaprosiliśmy do współpracy m.in. Koleje Śląskie, firmę TAURON, lokalne firmy rowerowe, policję, straż, służby ratownicze.

• 21 wrzesień

Marsz Nordic Walking trasą historycznych miejsc Wodzisławia Śląskiego Poznajemy miasto przez historię. Marsz poprowadzi Klub Sportowy „Forma Wodzisław Śląski” Do udziału zapraszamy wszystkich chętnych, a przede wszystkim emerytów, rencistów oraz studentów Uniwersytetu III wieku.

Zgłoszenia przyjmowane są pod numerem telefonu: 32 45 39 960

• 22 wrzesień

Dzień bez samochodu – ograniczamy jazdę samochodem. Symbolicznie zamykamy jedną z ulic Wodzisławia Śląskiego (ul.Wałowa/Sądowa)

Rajd rowerowy dla pracowników samorządowych – grupy pracowników urzędów miast i gmin Powiatu Wodzisławskiego (max. 15osób) wyjadą ze swoich miejscowości, udając się na Rodzinny Park Rozrywki „Trzy Wzgórza”. Na mecie przewidziany poczęstunek w formie grilla dla wszystkich uczestników