PLATFORMA EDUKACYJNA POWIATU WODZISŁAWSKIEGO

Strona startowa Aktualności

Słowem malowane, czyli Międzynarodowy Konkurs LinquaArt

Czy można malować słowem i czy można namalować słowo? Takie zadanie postawili przed uczestnikami organizatorzy Międzynarodowego Konkursu LinquaArt.eu, na który wpłynęło kilkaset prac konkursowych, aż z 15 krajów, w tym z tak odległych jak Gruzja, Mołdawia, Rosja, Bułgaria, Czarnogóra czy Kazachstan.

Pomysł konkursu autorstwa Bogumiły Różańskiej-Świerkot okazał się strzałem w dziesiątkę. Zarówno uczniowie jak i nauczyciele podjęli się trudnej sztuki przekładu intersemiotycznego, ilustrując wybrany fragment książki zarówno słowem, jak i pracą plastyczną, a przy tym ukazując bogactwo i kulturę wielu państw i języków.

Honorowy patronat nad konkursem objęli: poseł do Parlamentu Europejskiego, dr Jan Olbrycht, Senator RP, Adam Gawęda, Starosta Wodzisławski Ireneusz Serwotka, Prezydent Miasta Wodzisławia Śląskiego Mieczysław Kieca, Fundacja  Interkultura AFS, Russia/AFS Polska oraz Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Laureatów oraz osoby uhonorowane wyróżnieniem wraz z nauczycielami na uroczyste podsumowanie konkursu zaproszono 31 marca 2017 r. do Rydułtowskiego Centrum Kultury „Feniks” w Rydułtowach. Organizatorzy LinquaArt.eu: Śląski Oddział Wojewódzki Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód w Katowicach, Zespół Szkół nr 1 w Wodzisławiu Śląskim, Liceum Ogólnokształcące im. Noblistów Polskich w Rydułtowach oraz Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Reja w Gorzyczkach  przygotowali uroczystą galę wręczenia nagród finalistom połączoną z warsztatami plastycznymi i turystycznymi dla uczestników oraz metodycznymi z zakresu języka polskiego dla opiekunów. Wśród nagrodzonych znaleźli się również uczniowie naszego powiatu, m.in. Dawid Halszka uczeń I LO Wodzisławiu  Śląski i Julia Wieszołek z Liceum na Skalnej w Rydułtowach.

Głównymi nagrodami były atrakcyjne wycieczki zagraniczne. Sponsorem nagród wyjazdowych było biuro podróży „Londar”, które ufundowało wycieczki dla laureatów i ich nauczycieli-opiekunów do Londynu, Szkocji i Berlina. W pakiecie wyjazdowym znalazły się również Moskwa, Hradec Kralove i Bruksela. Były też cenne nagrody rzeczowe: tablety ufundowane przez starostę Ireneusza Serwotkę oraz prezydenta miasta Wodzisławia Śląskiego Mieczysława Kiecę. Nagrody dla osób wyróżnionych ufundował główny organizator konkursu Stowarzyszenie Współpracy Polska-Wschód w Warszawie.

Zbiorcza lista wszysrkich laureatów i osób wyróżnionych prezentuje się następująco:

• Magdalena Ciuraj – Gimnazjum w Gorzycach
  • Klaudia Urbańska – LO w Bieruniu
  • Patrycja Zapart – Liceum Plastyczne w Katowicach
  • Angelika Przeliorz – II LO w Rybniku
  • Emilia Stach – II LO w Olkuszu.