Praktycznie weryfikujemy swoje kwalifikacje. Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim na stażach zawodowych.”
Okres realizacji: 01.10.2020r. – 30.04.2021r.
Status projektu: w trakcie realizacji
Program: Erasmus + Akcja 1. „Mobilność edukacyjna”
Wartość projektu: 116 240 EURO
Kwota dofinansowania: 116 240 EURO
Wkład własny: 0,00 zł
Typ projektu: Staże zawodowe i udział w konkursach dla uczniów oraz job shadowing, kursy i praktyki dla kadry.
Państwa partnerskie: Irlandia Północna (UK)
Partnerzy: North West Academy of English w Londonderry, Irlandia Północna (UK)
Terminy wyjazdów:
- I grupa stażystów – 29 września – 28 października 2021, 20 uczniów + 2 opiekunów
- II grupa stażystów – 10 listopada – 9 grudnia 2021, 20 uczniów + 2 opiekunów
- Wizyta monitorująca Dyrektora Zespołu Szkół Technicznych – 14 partnerów
Cel realizacji:
Główne cele projektu:
- podniesienie zdawalności egzaminów zawodowych do 100% w zawodzie technik informatyk wśród wyjeżdżających na staż zawodowy do Wielkiej Brytanii – wyjeżdżający będą stanowili 15% całej populacji uczniów kształcących się w zawodzie technik informatyk.
- podjęcie pracy w zawodzie po zakończeniu szkoły przez wszystkich uczestników stażu zawodowego w Wielkiej Brytanii
Szczegółowe cele projektu:
- poznanie pracy na danym stanowisku i ukształtowanie niezbędnych kompetencji,
- podniesienie kompetencji językowych z zakresu słownictwa branżowego,
- zwiększenie kreatywności designerskiej.
Opis przedmiotu realizacji:
Umiędzynarodowienie kształcenia zawodowego poprzez współpracę z Wielką Brytanią, sięganie do doświadczeń zagranicznych instytucji stało się ważnym elementem kształcenia zawodowego w Zespole Szkół Technicznych.
Lata 2020 – 2025 stanowią kolejny etap poszukiwań i realizowania ambitnych celów na arenie europejskiej, których celem ma być głębokie wsparcie uczniów w rozwijaniu kariery zawodowej w zawodzie technik informatyk ale także dalsze budowanie placówki, otwartej na nowoczesną myśl informatyczną oraz innowacyjne rozwiązania w dziedzinie projektowania i zarządzania witrynami WWW.
Analiza potrzeb społeczności Zespołu Szkół Technicznych, opracowania na podstawie przeprowadzonych ankiet wśród uczniów oraz wśród nauczycieli a także na podstawie przeprowadzonych wywiadów z wyżej wymienionymi grupami.
- Dostosowanie treści i formy kształcenia do europejskich standardów edukacyjnych. Wśród istotnych kompetencji kluczowych należy wymienić: kompetencje językowe, kompetencje z zakresu wysoko rozwiniętej informatyki i teleinformatyki, kompetencje społeczne i kulturowe.
- Wprowadzenie skutecznych metod kształcenia języka angielskiego zawodowego ze szczególnym uwzględnieniem specjalistycznego słownictwa branżowego.
- Dostosowanie kształcenia zawodowego do potrzeb kompetencyjnych, obecnych na rynku pracy krajów Unii Europejskiej, w tym do oczekiwań polskich pracodawców z lokalnego, regionalnego i krajowego rynku pracy.
- Kształtowanie wśród uczniów potrzeby współpracy europejskiej jako bardzo istotnej wartości współczesnego społeczeństwa, narażonego na rozbicia i antagonizmy.
Cele europejskiego planu rozwoju szkoły
- dostosowanie form i treści pracy szkoły do europejskich standardów edukacyjnych i wspieranie wszechstronnego rozwoju uczniów poprzez rozwijanie kompetencji kluczowych i umiejętności praktycznych. Jednym ze sposobów jest organizacja zagranicznych staży zawodowych dla uczniów kierunku technik informatyk.
- Wprowadzanie innowacyjnych elementów edukacyjnych, wykraczających poza program nauczania i tworzenie w ten sposób bazy konkurencyjnych pracowników, posiadających kompetencje, zdobyte w czasie kształcenia w technikum, oczekiwane na rynku pracy przez pracodawców i klientów.
- Gruntowanie europejskiego wymiaru działań Zespołu Szkół Technicznych na polu edukacji i wychowania, promocja wartości europejskich w środowisku lokalnym i międzynarodowym