PLATFORMA EDUKACYJNA POWIATU WODZISŁAWSKIEGO

Strona startowa Aktualności

Po dziesięciu latach finał olimpiady wraca do wodzisławskiej „Budowlanki”

Zespół Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śl. będzie ponownie pełnić funkcję gospodarza finału ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych, która odbędzie się w naszym powiecie w dniach od 11 do 13 kwietnia 2019 r. To wielkie, edukacyjne przedsięwzięcie, w którym uczestniczą najlepsi uczniowie z całego kraju odbędzie się u nas już po raz drugi, bowiem pierwszy raz finał Olimpiady zorganizowano w Wodzisławiu Śl. dziesięć lat temu, czyli w 2009 roku.

Zespół Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim, kształcąc uczniów między innymi w zawodzie technik budownictwa, od 26 lat zdobywa czołowe lokaty w Olimpiadzie Wiedzy i Umiejętności Budowlanych. Za zjawiskowością sukcesów przemawiają liczby:

• 115 tytułów laureata OWiUB, nadanych uczniom ZST Wodzisław Śląski spośród 863 tytułów przyznanych w historii Olimpiady,
  • w klasyfikacji szkół podczas Finałów Centralnych nasza szkoła aż 24 razy stanęła na podium, w tym aż 17 razy zajęła miejsce pierwsze, 6 razy – drugie i raz – trzecie miejsce.

Dzięki osiągnięciom w olimpiadach i poziomowi kształcenia, szkoła od wielu lat zajmuje wysokie miejsca w rankingu szkół średnich organizowanym przez miesięcznik „Perspektywy”. W tym roku zaproponowano Zespołowi Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śl., jako szkole wyróżniającej się z dziedziny wiedzy budowlanej, objęcie roli gospodarza finału ogólnopolskiej XXXII edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych. Stało się tak już po raz drugi. Poprzednio finał olimpiady został rozegrany w Wodzisławiu Śl. równo dziesięć lat temu.

Obecnie trwają przygotowania do zorganizowana tego prestiżowego wydarzenia. Bez wątpienia jest ono świetną okazją do promocji nie tylko dla samej szkoły, ale całego powiatu wodzisławskiego.

Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych została powołana w 1987 roku i stanowi kontynuację organizowanego od 1982 roku w średnich szkołach budowlanych Turnieju Wiedzy i Umiejętności Budowlanych. Jej organizatorem jest Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej.
W organizowaniu Olimpiady mogą uczestniczyć również inne szkoły wyższe oraz instytucje i organizacje działające na rzecz budownictwa. Organizator przygotowuje i przeprowadza Olimpiadę za pośrednictwem Komitetu Głównego odpowiedzialnego za poziom merytoryczny i organizację Olimpiady.

Głównymi celami Olimpiady są m.in.:

• rozwijanie wśród młodzieży zainteresowania budownictwem oraz pogłębianie wiedzy i umiejętności budowlanych,
  • lepsze przygotowanie uczniów do podejmowania dalszego kształcenia na kierunkach budowlanych szkół wyższych,
  • zapoznanie młodzieży z najnowszymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi i technologicznymi w dziedzinie budownictwa,
  • zachęcenie młodzieży do rozwijania swoich uzdolnień i stworzenie jej warunków szlachetnego współzawodnictwa,
  • doskonalenie form i metod twórczej pracy nauczycieli z młodzieżą.