PLATFORMA EDUKACYJNA POWIATU WODZISŁAWSKIEGO

Strona startowa Aktualności

Oxford widziany oczami olimpijczyka z ZST

W czerwcu ubiegłego roku Błażej Błatoń - uczeń Zespołu Szkół Technicznych w nagrodę za szczególne osiągnięcia naukowe, w tym drugie miejsce w Olimpiadzie Wiedzy i Umiejętności Budowlanych, otrzymał prestiżową nagrodę w postaci pobytu na renomowanej brytyjskiej uczelni Oxford. Nagroda została przyznana przez profesora Jerzego Buzka. Wyjazd Błażeja odbył się w styczniu. Przedstawiamy jego relację z tej wyjątkowej podróży.

Wycieczka do Oxfordu od zawsze była jednym z moich najskrytszych marzeń. Nie myślałem, że jego spełnienie będzie możliwe już w szkole średniej. A jednak… Udało mi się wziąć udział w niezwykłej  przygodzie dzięki nagrodzie pana premiera Jerzego Buzka – projektowi Oxford MasterClass.

9 stycznia 2020 r. ciekawi i niepewni dotarliśmy na miejsce, gdzie odbyło się spotkanie z naszym doradcą edukacyjnym – panią Jolantą Kulik. Poznaliśmy przygotowane specjalnie dla nas propozycje kształcenia.

Następnego dnia braliśmy udział w spotkaniu w Admissions Department,  zdobyliśmy wiedzę oraz praktyczne wskazówki dotyczące przebiegu rekrutacji oraz warunków studiowania na Uniwersytecie w Oxfordzie. Poznaliśmy zasady funkcjonowania najsłynniejszej szkoły na świecie. Mieliśmy także możliwość udziału w niezwykle interesujących warsztatach dotyczących krytycznego myślenia, które pozwoliły nam spojrzeć na otaczającą nas rzeczywistość z różnych perspektyw. Ten dzień zakończył się w eleganckim Formal Dinner Trinity College, w sali dostępnej jedynie dla profesorów uniwersytetu.
           Kolejny dzień był również bardzo intersujący. Rano odbyły się warsztaty z burmistrzem miasta, dotyczące tworzenia „Profilu Kandydata”.  Po lunchu zdobyliśmy wiele cennych rad dotyczących poprawnego pisania na zajęciach w Academic Writing. Otrzymaliśmy możliwość poznania czegoś zupełnie odmiennego od naszych zainteresowań. Dzięki warsztatom znacząco pogłębiłem swoja wiedzę i umiejętności, wiem, że wykorzystam je w przyszłości.
           Ostatniego dnia zwiedziliśmy  uniwersytet w towarzystwie studiujących tam osób, poznaliśmy studentów z całego świata: ich pasje, oczekiwania, marzenia, codzienność.
Oprócz interesujących zajęć i warsztatów, mogliśmy również zwiedzić miasto oraz budynki Oxford Union. Zobaczyliśmy: Christ Church College – kolegium leżące  w samym sercu Oxfordu, ogromne centrum Westgate, wybudowany specjalnie dla Uniwersytetu Sheldonian Theatre, z którego można podziwiać panoramę miasta. Niezwykłym przeżyciem było zwiedzanie Bodleian Library – jednej z najstarszych bibliotek w Europie.
           Oxford to miejsce tajemnicze, czuje się tam atmosferę, której  nie można opisać słowami. Mam nadzieję, że w przyszłości będę mógł tam powrócić i jeszcze raz poczuć emocje, które mi towarzyszyły. Cieszę się i czuję się wyróżniony, że byłem uczestnikiem tak interesującego  projektu.

Błażej Błatoń, uczeń ZST w Wodzisławiu Śl.