PLATFORMA EDUKACYJNA POWIATU WODZISŁAWSKIEGO

 

Strona startowa Aktualności

W „Tischnerze” ruszył oddział przygotowawczy dla młodzieży z Ukrainy

Dzisiaj punktualnie o godz. 8:00 w II Liceum Ogólnokształcącym im. ks. prof. Józefa Tischnera w Wodzisławiu Śl. uruchomiony został oddział przygotowawczy dla 25 osób - młodych obywateli Ukrainy, którzy będą w powiecie wodzisławskim realizować obowiązek szkolny.

Otwarcie klasy integracyjnego w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Wodzisławiu Śląskim

Oddział ten to klasa dla młodzieży, która wcześniej uczęszczała do szkół za granicą Polski, a obecnie podlegają obowiązkowi szkolnemu w naszym kraju. Jest to forma wsparcia dla osób, które nie znają języka polskiego albo znają go na poziomie niewystarczającym do korzystania z nauki. W nauce, a  także integracji i aklimatyzacji w szkole będzie pomagało im 30 wolontariuszy – uczniów „Tischnera”.

Serdecznie witamy was w progach wodzisławskiej szkoły. Mamy nadzieję, że nauka tutaj będzie dla was efektywna i będzie odbywała się w jak najlepszej atmosferze. Wszyscy byśmy sobie życzyli, abyście przyjechali tutaj w ramach projektu bądź wymiany uczniowskiej i żebyście po tym czasie mogli wrócić do domów i chociaż niestety powód jest inny, życzymy wam tutaj dobrze spędzonego czasu – powiedziała Kornelia Newy, członkini zarządu powiatu odpowiedzialna za oświatę.

Starostwo Powiatowe dla każdego ucznia z Ukrainy przygotowało plecak, w których znalazły się najpotrzebniejsze przybory szkolne.

Biorąc pod uwagę fakt, że jest to oddział przygotowawczy, dołożymy wszelkich starań, aby nauka w tej szkole była dla was miła, przyjemna i sympatyczna. Starostwo, dyrekcja szkoły, grono nauczycielskie, a także wolontariusze służą wam pomocą i wsparciem – powiedziała podczas otwarcia integracyjnej klasy naczelnik wydziału oświaty Katarzyna Zöllner-Solowska.

Do Oddziału Przygotowawczego w wodzisławskim „Tischnerze” zapisanych zostało już 25 uczniów, zatem maksymalna liczba. Z tego powodu planowane jest przeprowadzenie naboru, a następnie uruchomienie kolejnego Oddziału Przygotowawczego, tym razem w strukturze Zespołu Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śl.

Osoby chętne mogą się już zapisywać. Kontakt do Zespołu Szkół Technicznych: 32 456 27 20

UA: Запускаємо школу для молоді з України з додатковими уроками польської мови. Навчання буде проводитися в школі: Комплекс технікуму в Водзислав Шльонський вул. Пшовська 92, тел.+48324562720.

RUS: Мы открываем школу для молодежи из Украины с дополнительными уроками польского языка. Обучение будет проводиться в школе: Комплекс техникумов в Водзиславе Силезском ул. Пшовска 92, тел.: +48324562720.