PLATFORMA EDUKACYJNA POWIATU WODZISŁAWSKIEGO

 

Strona startowa Aktualności

Uczniowie Jedynki na drugim końcu świata

I Liceum Ogólnokształcące im. 14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śląskim zakończyło realizację projektu POWER PMU ,,Zdrowi i aktywni w Europie". W ramach przedsięwzięcia młodzież z wodzisławskiej Jedynki w dniach od 2 do 11.09.2022 r. wyjechała uczyć się do szkoły partnerskiej w Saint-Pierre na francuskiej wyspie Reunion. Położona jest ona na Oceanie Indyjskim, około 700 km na wschód od Madagaskaru i 174 km na południowy zachód od Mauritiusu.

Podczas podróży na miejsce docelowe uczestnicy projektu zatrzymali się na jedną noc w Paryżu, w którym zwiedzili warte uwagi zabytki i atrakcje, m.in. słynną Wieżę Eiffla, Łuk Triumfalny, Île de la Cité, katedrę Notre Dame czy Bazylikę Sacré-Cœur. Po dotarciu na lotnisko w stolicy Reunionu, Saint-Denis, młodzież wraz z opiekunami udała się na południe wyspy, do miejscowości Saint-Pierre, gdzie spędzić miała czas z uczniami z towarzyszącej szkoły Collège Paul Hermann, których poznała na oficjalnym powitaniu z dyrektorem szkoły. W czasie spotkania uczniowie zaprezentowali filmik promocyjny naszego regionu oraz wręczyli prezenty nauczycielom i nowym kolegom. Została także przekazana statuetka szkoły.

W kolejnych dniach realizacji projektu nasza młodzież uczestniczyła w zajęciach lekcyjnych wraz z młodzieżą francuską. Były to m.in. zajęcia teatralne, zajęcia w pracowni chemicznej czy zajęcia językowe. Ponadto gospodarze zaplanowali dla nas szereg aktywności, takich jak: wizyta w szkolnym ogrodzie, zawody w przygotowywaniu przecierów owocowych na rowerach treningowych, wyjazd rowerowy do ogrodu botanicznego z plantacją kawy Le Domaine du Cafe Grille, przygotowywanie deserów typowych dla Reunionu, obserwacja rafy koralowej w zatoce oraz snorkeling, wizyta w szkolnej bibliotece i zwiedzanie wystawy na temat zdrowego odżywiania, spotkanie z organizatorem znanej na całym świecie imprezy biegowej Grand Raid, tworzenie muralu. Niezatarte wrażenie zostawiła też wycieczka krajoznawcza na wulkan Piton de la Fournaise, gdzie uczniowie podziwiali zapierające dech w piersi widoki, spacerując po zastygłej lawie.

Tygodniowy pobyt na drugim końcu świata umożliwił uczniom Jedynki przełamanie kolejnych barier kulturowych i językowych. Liczne aktywności w różnorodnym gronie stały się impulsem do nowego spojrzenia na świat i drugiego człowieka.  Jakże wymowna jest refleksja jednej z uczestniczek wyniesiona z zajęć teatralnych: „Mieszkamy w odległych krańcach świata i mamy inny kolor skóry, ale emocje wyrażamy tak samo.”

W ramach projektu uczniowie przygotowali  książkę kucharską zawierającą przepisy na zdrowe słodycze, zestaw ćwiczeń porannych oraz filmy edukacyjne i materiały promocyjne. Odbyło się również spotkanie z uczniami wodzisławskich szkół podstawowych, podczas którego uczniowie biorący udział w projekcie poprowadzili warsztaty ruchowe, konkurs wiedzy o wyspie Reunion oraz prelekcję dotyczącą projektu.

Koordynatorkami projektu były panie: Dominika Sidor i Hanna Knopek.