PLATFORMA EDUKACYJNA POWIATU WODZISŁAWSKIEGO

Strona startowa Aktualności

I miejsce dla uczniów I LO w konkursie „Nie truj sąsiada”

I LO im. 14 Pułku Powstańców Śląskich już po raz kolejny włączyło się w drugą edycję kampanii ekologiczno-edukacyjnej pod hasłem ,,Nie truj sąsiada''. Akcja prowadzona jest na terenie Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego i ma na celu kształtowanie świadomości w zakresie ograniczania niskiej emisji, propagowanie idei czystego środowiska zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju oraz technologii Odnawialnych Źródeł Energii.

W ramach akcji uczniowie dwukrotnie uczestniczyli w warsztatach zorganizowanych przez pracowników Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego z siedzibą w Rybniku, podczas których wypracowywali pomysły i rozwiązania aktualnie rozpowszechniane w społeczności szkolnej. We wszystkich klasach w ramach lekcji wychowawczych nauczyciele i uczniowie przeprowadzali prelekcje dotyczące sposobów zapobiegania smogowi oraz jego zgubnego wpływu na zdrowie. Przeprowadzili też na terenie szkoły akcję plakatową, przygotowując dziesiątki barwnych i pouczających plakatów.

Uczniowie „Jedynki” wyruszyli także na ulice Wodzisławia Śląskiego, gdzie rozdawali ulotki informacyjne. Na stronie internetowej i szkolnym Facebooku ukazały się ponadto artykuły mające na celu zwiększenie świadomości młodzieży i dorosłych w zakresie propagowania idei czystego środowiska. Z kolei młodzież skupiona wokół Szkolnej Telewizji przeprowadziła wywiad z Izoldą Gajewską z Urzędu Gminy Gorzyce, dotyczący działań mających na celu ograniczenie niskiej emisji. Zmontowali również krótki film, będący relacją z podjętych działań.

Całość tych działań została doceniona i nagrodzona przyznaniem wodzisławskiej „Jedynce” I miejsca wśród uczestniczących w kampanii szkół Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego. Nagrodą rzeczową były dwa oczyszczacze powietrza ufundowane przez Tauron. Jak zapewnia dyrekcja szkoły to jednak nie koniec działań antysmogowych podejmowanych przez szkolną społeczność.

Warto wspomnieć, że w tym samym konkursie wyróżnienie zdobył Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Wodzisławiu Śląskim.