PLATFORMA EDUKACYJNA POWIATU WODZISŁAWSKIEGO

 

Strona startowa Aktualności

Dziś Dzień Wolontariusza

Dziś Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. To dobra okazja, aby przypomnieć, że w tym roku obchodzimy 15-lecie wolontariatu uczniowskiego w powiecie wodzisławskim. W ciągu minionych lat pomoc wolontaryjną świadczyło ponad 300 uczniów. Wielu z nich dziś jest świetnymi psychologami, pedagogami czy pracownikami socjalnymi.

Wolontariat uczniowski w powiecie wodzisławskim swoją działalność rozpoczął w 2008 roku. Zorganizowana grupa wolontariuszy, składająca się z uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Wodzisławiu Śląskim podjęła współpracę z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śląskim. Od 15 lat młodzież pomaga rodzinom zastępczym i ich podopiecznym. Wolontariusze swoją działalnością wspierają również podopiecznych różnych powiatowych placówek pomocy społecznej, pomagają także osobom z niepełnosprawnościami i seniorom. W ciągu ostatnich piętnastu lat  pomoc wolontaryjną świadczyło ponad 300 uczniów. Dawni uczniowie-wolontariusze dziś są świetnymi psychologami, pedagogami czy pracownikami socjalnymi.

Drodzy wolontariusze! Jestem z Was niezwykle dumny. Życzę Wam dużo zapału i wytrwałości, a także radości z tego co robicie dla innych. Dziękuję za zaangażowanie, pracę i trud wniesiony na rzecz drugiego człowieka – starosta wodzisławski Leszek Bizoń.

Wolontariat doceniony

Współpraca I LO z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śląskim to prawdopodobnie jedna z najdłużej funkcjonujących – a być może nawet najstarsza – tego rodzaju inicjatywa stałego wolontariatu młodzieżowego nie tylko w naszym regionie. W zeszłym roku Szkolne Koło Wolontariatu Stałego przy I Liceum Ogólnokształcącym im. 14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śląskim zdobyło wyróżnienie w konkursie o tytuł Wolontariusz Roku Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego w kategorii „wolontariat grupowy”.

Są obecni podczas powiatowych wydarzeń

Uczniowie z I LO, a także z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Wodzisławiu Śląskim oraz z Zespołu Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim w ramach wolontariatu akcyjnego co roku włączają się w wydarzenia organizowane przez Powiat Wodzisławski. To przede wszystkim: Powiatowy Blues, Olimpiada dla Osób Niepełnosprawnych oraz Festiwal Kultury.