PLATFORMA EDUKACYJNA POWIATU WODZISŁAWSKIEGO

 

Strona startowa Aktualności

Zakończenie kursu języka polskiego dla Ukraińcow

150 obywatelek i obywateli Ukrainy, dzięki zaangażowaniu nauczycieli zatrudnionych w szkołach powiatu wodzisławskiego, uczyło się języka polskiego. To inicjatywa Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Wodzisławiu Śl., który zaoferował bezpłatne lekcji języka polskiego. Wczoraj uczestnicy kursu świętowali symboliczne zakończenie roku szkolnego.

Agresja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę spowodowała największy jak do tej pory kryzys migracyjny i humanitarny w całej środkowo-wschodniej części Europy. Od pierwszych dni wojny władze Powiatu Wodzisławskiego podjęły różne działania zmierzające do przygotowania zasobów i infrastruktury lokalnej na przybycie spodziewanej fali uchodźców. Jednym z wielu działań podjętych w celu pomocy obywatelom Ukrainy było zorganizowanie bezpłatnych lekcji języka polskiego.

Wczoraj w Zespole Szkół Ekonomicznych obywatelki i obywatele Ukrainy, którzy po 24 lutego musieli opuścić swój kraj i schronienie znaleźli w powiecie wodzisławskim, świętowali zakończenie bezpłatnych lekcji języka polskiego. W uroczystości wziął udział starosta wodzisławski Leszek Bizoń i członkini Zarządu Powiatu Kornelia Newy, a także naczelnik wydziału Oświaty Katarzyna Zöllner – Solowska.

– Data 24 lutego odcisnęła się piętnem na Waszych losach, byliście zmuszeni wyjechać ze swojego kraju. Robimy co w naszej mocy, aby pobyt na terenie naszego powiatu był dla was bezpieczną przystanią i ostoją. Cieszę się, że w powiecie mamy nauczycieli z powołaniem, którzy od razu zaangażowali się w nauczanie Was języka polskiego, aby ułatwić Wam codzienną komunikację. Chciałbym zapewnić, że mimo zakończenia roku szkolnego, jesteśmy otwarci na kontynuowanie zajęć i wszelkiej pomocy, jakiej potrzebujecie – zapewnił podczas uroczystości starosta Leszek Bizoń.

Głos zabrała także Kornelia Newy, która w imieniu swoim, starosty i całego Zarządu Powiatu podziękowała nauczycielom za trud, zaangażowanie i zorganizowanie swojego czasu wolnego i pracy tak, aby udzielać bezpłatnych lekcji dla obywateli Ukrainy.

– To nie była praca, lecz dar waszego serca. Dziękujemy za ten dar i doceniamy to, że podzieliliście się swoimi umiejętnościami i tym, co macie najcenniejsze, czyli naszym ojczystym językiem – mówiła.

Uczniowie – obywatele Ukrainy, w geście podziękowania wręczali swoim nauczycielom kwiaty, sami zaś odebrali pamiątkowe certyfikaty ukończenia lekcji języka polskiego. Wykonali też krótki program artystyczny.