Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Znamy najlepsze drużyny strażackie w powiecie wodzisławskim - Powiat Wodzisławski

Znamy najlepsze drużyny strażackie w powiecie wodzisławskim

Sobotnie Powiatowe Zawody Sportowo – Pożarnicze zorganizowane w Wodzisławiu Śl. pokazały, że ochotnicze straże pożarne w powiecie wodzisławskim są w dobrej kondycji – dosłownie i w przenośni.

W szranki o tytuł najlepszej drużyny strażackiej powiatu w czterech kategoriach: drużyn męskich, drużyn kobiecych, młodzieżowych drużyn pożarniczych chłopców oraz młodzieżowych drużyn pożarniczych dziewcząt, stanęły aż 22 ekipy z 13 jednostek ochotniczych straży pożarnych z całego powiatu. Najwięcej zespołów, bo aż dziewięć, konkurowało w grupie mężczyzn, po pięć – wśród drużyn młodzieżowych, a trzy w grupie kobiet. Nie o ilość jednak podczas zawodów chodziło, a o jakość, a z tą panie – mimo że profesja strażaka kojarzy się głównie z mężczyznami – nie miały na stadionie wodzisławskiego MOSiRu najmniejszego problemu, wykonując te same konkurencje sportowo – pożarnicze, co ich koledzy.

Organizatorzy – Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej, Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP oraz Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim – zadbali, aby konkurencje były wymagające, ale dostosowane do możliwości strażaków-ochotników, zwłaszcza młodzieży. Wszystkie drużyny wzięły więc udział w sztafecie z przeszkodami na bieżni stadionu, a także w ćwiczeniu bojowym, polegającym – wśród drużyn seniorskich m.in. na sprawnym i szybkim złożeniu elementów pompy wodnej i węży strażackich, a następnie strąceniu za pomocą strumienia wody specjalnie przygotowanych elementów, a wśród drużyn młodzieżowych – m.in. na napełnieniu za pomocą ręcznych hydronetek zbiorników treningowych, uporządkowaniu elementów osprzętu i wyposażenia strażackiego oraz wykonaniu węzłów strażackich.

Po prawie pięciu godzinach walki z konkurentami, pogodą, sprzętem i własnym zmęczeniem strażacy poznali rezultaty rywalizacji. Wśród mężczyzn całe podium opanowały drużyny z Pszowa. Pierwsze miejsce zajęła pierwsza drużyna OSP Krzyżkowice, która wyprzedziła drugą drużynę z tej jednostki. Trzecie miejsce zajęła reprezentacja OSP Pszów. Na kolejnych miejscach uplasowali się strażacy-ochotnicy z OSP w Lubomi, Skrzyszowa, Radlina II, Uchylska, Czyżowic oraz najwięksi pechowcy zawodów – drużyna OSP Połomia, której pompa wodna długo nie chciała się uruchomić, skazując zawodników na porażkę.

Wśród drużyn kobiecych na pierwszym stopniu podium stanęły reprezentantki OSP Skrzyszów. Tuż za nimi sklasyfikowane zostały strażaczki z Lubomi oraz z Zawady. Najlepszą młodzieżową drużyną pożarniczą chłopców okazała się reprezentacja OSP Lubomia, która wyprzedziła OSP Łaziska, OSP Radlin II, OSP Syrynię i OSP Czyżowice. Wśród młodych strażaczek bezkonkurencyjne okazały się dziewczyny z OSP w Łaziskach. Kolejne miejsca zajęły: OSP Gorzyczki, OSP Zawada, OSP Lubomia i OSP Turzyczka.

Wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe puchary i dyplomy, które wręczyli przedstawiciele organizatorów: Dariusz Prus – etatowy członek zarządu powiatu, st.kpt. Marek Misiura – komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej, a także Jerzy Szkatuła – prezes Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Gratulacje, życzenia i upominki strażakom przekazali również posłowie: Ryszard Zawadzki i Krzysztof Gadowski oraz radny sejmiku wojewódzkiego, były poseł, Adam Gawęda.

Mimo niekorzystnej aury, zawody przyciągnęły sporą grupę widzów i kibiców wspierających swoje drużyny. Przybyli również zaprzyjaźnieni z wodzisławskimi strażakami reprezentanci straży pożarnych z Czech. Zawody, które na szczeblu powiatowym odbywają się co dwa lata i są przepustką do udziału w zawodach regionalnych, pokazały, że ochotnicze straże pożarne w powiecie wodzisławskim to silne organizacje. Nie tylko wykonują one działania typowo ratowniczo-gaśnicze, ale potrafią również przyciągać i wychowywać dzieci i młodzież, czego wyrazem była duża liczba młodych ludzi startujących w sobotnich zmaganiach. Co ważne, są one bardzo aktywne nawet w najmniejszych miejscowościach powiatu, będąc ważnymi organizatorami życia społecznego.

Galeria zdjęć – PRZEJDŹ