Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Znamy laureatów powiatowego konkursu pożarniczego - Powiat Wodzisławski

Znamy laureatów powiatowego konkursu pożarniczego

W siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej w Rogowie odbył się powiatowy finał Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Najlepsi uczestnicy będą teraz reprezentować nasz powiat w zmaganiach na szczeblu wojewódzkim.

Konkurs składał się z dwóch części. Pierwsza, pisemna składała się z 36 pytań. Dzieci i młodzież musiały odpowiedzieć na pytania dotyczące oświetlenia dróg ewakuacyjnych, czym jest resuscytacja oddechowo-krążeniowa, co oznacza skrót KCKR czy też jaka jest nominalna średnica hydrantów zewnętrznych podziemnych. Po teście przyszedł czas na pytania ustne. Trzyosobowa komisja pytała uczestników m.in. o stopnie służbowe w Państwowej Straży Pożarnej, co to jest zastęp, czym jest rota lub batalion.

Możemy czuć się bezpiecznie, że tyle młodzieży garnie się do wiedzy pożarniczej. Szczególnie zadowolony może być z tego komendant Państwowej Straży Pożarnej, który z niecierpliwością będzie czekał na młodych. Komisja w pocie czoła przygotowała trudne pytania, jednak dla niektórych okazały się za łatwe. Dziś nie ma przegranych – tym, że stanęliście do rywalizacji pokazaliście, że zasługujecie na słowa uznania. Mam nadzieję, że wiedza którą zdobywacie będzie procentowała w przyszłości – powiedział starosta Ireneusz Serwotka. W końcu przyszedł czas na ogłoszenie wyników i wręczenie nagród.

Wśród uczniów szkół podstawowych najlepszy wynik uzyskał Bartosz Krzyżok reprezentujący ZSP nr 1 w Wodzisławiu Śląskim, drugie miejsce zajęła Natalia Komarek ze Szkoły Podstawowej w Mszanie, a trzecia lokata przypadła Szymonowi Czernieckiemu z SP w Lubomi. Wśród gimnazjalistów najlepszy był Łukasz Klon ze szkoły podstawowej w Rogowie, drugi był Przemysław Grychnik z SP1 w Wodzisławiu Śląskim, a trzecia Emilia Książek reprezentująca szkołę podstawową w Mszanie. Z kolei w kategorii szkół ponadgimnazjalnych bezkonkurencyjny był Jarosław Rduch z LO w Gogołowej, na drugim stopniu podium uplasował się Daniel Durczok z Technikum nr 1 w PCKZiU, a najniższy stopień podium przypadł Sebastianowi Gorzolnikowi z ZST w Wodzisławiu Śl. Zwycięzcy każdej z kategorii reprezentować będą nasz powiat na szczeblu wojewódzkim. Eliminacje Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom” odbędą się w 28 kwietnia 2018 r. w Krzepicach.

Nagrody laureatom konkursu wręczył starosta Ireneusz Serwotka oraz Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śląskim Marek Misiura.