Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Herb powiatu wodzisławskiego Powiat Wodzisławski » Ziemia wodzisławska w obliczu II wojny światowej 1939-1945

Ziemia wodzisławska w obliczu II wojny światowej 1939-1945

Muzeum w Wodzisławiu Śląskim serdecznie zaprasza na wystawę pt.: „Ziemia wodzisławska w obliczu II wojny światowej 1939-1945”.

Ekspozycja przygotowana przez Dział Historii naszego Muzeum ma na celu przybliżenie mieszkańcom miasta i okolic tragicznych wydarzeń, które miały miejsce w latach 1939-1945.

II wojna światowa zostawiła trwałe i niezatarte ślady w świadomości Wodzisławian, oraz w wyglądzie samego miasta. Można powiedzieć, że te 6 okrutnych lat przebudowało nasz region nie do poznania. 

Na wystawie znajdą się zabytki z tego okresu m in. broń, odznaczenia, mundury. Będą również dokumenty, stare mapy a nawet przedmioty codziennego użytku. Całość uzupełniona zostanie wieloma fotografiami z epoki. Będzie można zobaczyć m.in. unikatowe zdjęcie z wkroczenia wojsk niemieckich do Wodzisławia w 1939 r., jak również panoramiczną fotografię zniszczonego miasta w 1945 r.

Rok temu, w ramach przygotowań do okrągłej 70 rocznicy wybuchu II wojny światowej, Muzeum podjęło się trudnego zadania opracowania i zbadania dziejów naszego miasta w tym okresie.  Dzięki tej żmudnej i ciężkiej pracy, dziś wiemy znacznie więcej o tym ważnym okresie.

II wojna światowa przyniosła naszemu miastu straszliwe zniszczenia oraz śmierć setek jego mieszkańców. Ziemia wodzisławska straciła tysiące swoich synów i córek.

Czas  zaciera  pamięć a obecnie żyje już  niewiele osób, które pamiętają tamte wydarzenia. Dlatego w ramach miejskich obchodów 70 rocznicy wybuchu II wojny światowej, Muzeum pragnie przybliżyć te odległe już chwile wszystkim mieszkańcom naszego regionu. Serdecznie zapraszamy na uroczyste otwarcie wystawy 1 września 2009 r. o godzinie 12.00 .

Wystawa będzie czynna od września do grudnia 2009 r.