Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski » Zielone pracownie powstały w kolejnych powiatowych szkołach

Zielone pracownie powstały w kolejnych powiatowych szkołach

W Zespole Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śl. oraz Zespole Szkół Licealnych i Technicznych w Rydułtowach oficjalnie otwarto "Zielone pracownie", czyli specjalne klasy do nauki przedmiotów przyrodniczych. Środki na ich utworzenie władze powiatu pozyskały z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Katowicach.

Otwarcie Zielonej pracowni w Zespole Szkół Ekonomicznych. Na zdjęciu grupowe zdjęcie uczestników spotkania

Obie pracownie otwarto jednego dnia, w miniony piątek. Prócz społeczności szkolnych w spotkaniach z tej okazji udział wziął m.in. starosta Leszek Bizoń i wicestarosta Kornelia Newy, a także wiceprezes WFOŚ w Katowicach Adam Lewandowski, senator Ewa Gawęda oraz naczelnik Wydziału Oświaty Katarzyna Zöllner-Solowska. Obie inwestycje kosztowały w sumie 120 tys. zł. Środki na ten cel pochodziły w WFOŚ w ramach programu „Zielone pracownie”.

Życzę Wam, abyście mieli jak najlepsze warunki do nauki w szkole, a wasi nauczyciele jak najlepsze warunki do pracy. Po to Zarząd Powiatu czyni starania, aby poprawić infrastrukturę służącą nauce, edukacji młodych ludzi w szkołach naszego powiatu – powiedział starosta Leszek Bizoń, zwracając się do uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śl.

Starosta podziękował też kierownictwu WFOŚ za umożliwienie samorządom ubiegania się o środki w tego rodzaju inicjatywach jak „Zielone pracownie”.

W Zespole Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śl. powstał EKOBiom

W dzisiejszym świecie, w którym zmiany klimatyczne stają się coraz bardziej dotkliwe, rośnie konieczność właściwej edukacji ekologicznej, innowacje w tej materii stają się nie tylko koniecznością, ale także możliwością rozwoju. W odpowiedzi na te wyzwania społeczność wodzisławskiego Ekonomika zdecydowała o utworzeniu u siebie zielonej pracowni EKOBiom. To miejsce, gdzie zrównoważone rozwiązania, kreatywność i rzetelna nauka stanowią odpowiedź na potrzeby świata.

EKOBiom to nie tylko kolejne miejsce w szkole czy edukacyjne laboratorium. To symbol zaangażowania w ochronę środowiska i dążenia do wdrażania rozwiązań, które będą miały pozytywny wpływ na naszą planetę. To również przestrzeń, w której kreatywność i innowacje są skierowane ku zrównoważonym celom.

Pracownia EKOBiom łączy różne dziedziny, od nauki i technologii. Tworzy to unikalne środowisko, w którym ludzie o różnych umiejętnościach i talentach mogą współpracować, wymieniać pomysły i rozwijać innowacyjne projekty – podkreśla Maria Lach, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych.

Inspiracją dla pracowni była przyroda, która jest naszym najlepszym nauczycielem.

W zielonej pracowni czerpiemy inspirację z natury, aby tworzyć rozwiązania, które są nie tylko skuteczne, ale także zgodne z ekosystemem – dodaje Joanna Kucza, pomysłodawczyni utworzenia pracowni.

Więcej o zielonej pracowni w Zespole Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śl. można dowiedzieć się z materiału zrealizowanego przez Telewizję TVT:

https://www.youtube.com/watch?v=mUxnzI7wisI

W Rydułtowach postawiono na zieloną Eko-Strefę

W Zespole Szkół Licealnych i Technicznych „Na Skalnej” w Rydułtowach utworzono z kolei Eko-Strefę. To nowoczesna pracownia wyposażona w sprzęt analityczny służący poszerzaniu wiedzy uczniów z zakresu nauk przyrodniczych. Wicestarosta Kornelia Newy podkreślała wielką radość z nowo oddanej w szkole inwestycji.

Bardzo dziękuję Radzie Pedagogicznej, wszystkim pracownikom, a przede wszystkim pani dyrektor, że potrafiliście nabrać, mówiąc po śląsku „szwongu”, że aż serce rośnie. Ta szkoła przecież w ostatnim czasie zrobiła ogromny krok, wzbogaciła się o piękne pracownie. Życzę Wam: nie ustawajcie w tych pochodzie do przodu – powiedziała wicestarosta Kornelia Newy, która jest absolwentką rydułtowskiego liceum.

Pracownia w Rydułtowach kosztowała 48 tys. zł. Kolejne 12 tys. zł stanowiło dofinansowanie na opracowanie projektu zielonej „Eko-Strefy”.