POWIAT WODZISŁAWSKI oficjalny serwis internetowy

 
Strona startowa Aktualności i wydarzenia

Zawodowi mentorzy poszukiwani

Powiatowy Urząd Pracy w Wodzisławiu Śl. poszukuje pracodawców, którzy zechcieliby przyjąć do siebie na pięciodniowe praktyki uczniów powiatowych liceów ogólnokształcących. Planowany termin praktyk to pierwszy tydzień maja (4-8 maja).

biznes

Inicjatywa realizowana jest w ramach projektu „Zawodowy debiut” – więcej o projekcie pisaliśmy TUTAJ – w ramach którego uczniowie drugich klas liceów ogólnokształcących będą mogli odbyć praktyki zawodowe u pracodawców. W planowaniu kariery zawodowej bardzo ważna jest bowiem nie tylko wiedza teoretyczna, ale też bezpośredni kontakt ze środowiskiem pracy i obserwowanie w praktyce wybranego zawodu. W ramach programu uczniowie będą mogli zatem namacalnie przekonać się, jak wygląda konkretny zawód, w którym chcą się kształcić.

Z doświadczenia urzędu wynika, że bardzo często wybór dalszej ścieżki kształcenia lub rozpoczęcia aktywności zawodowej w danym zawodzie jest przypadkowy. Młodzież nie posiada wyobrażenia o specyfice pracy w tym zawodzie oraz charakterystyce pracy w konkretnych przedsiębiorstwach – wyjaśnia Anna Słotwińska-Plewka, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy. – Wychodząc naprzeciw tym problemom, chcemy umożliwić młodzieży zapoznanie się z realnym środowiskiem pracy – tłumaczy dyrektor.

Zanim przystąpiono do poszukiwań zawodowych mentorów, PUP wraz ze szkołami dokonał badania preferencji zawodowych licealistów. W efekcie okazało się, że młodzież licealna zainteresowana jest dalszym kształceniem i rozwojem w zawodach medycznych, prawniczych, branży turystycznej, kosmetologii, ale również weterynarii, geodezji, automatyki, logistyki, fotografii, bankowości i tłumaczeniach, a nawet jako tatuażyści. I w tych właśnie branżach i zawodach urząd poszukuje pracodawców chętnych na przyjęcie praktykantów. Grupa objęta planowanymi praktykami to uczniowie drugich klas liceów. Przewidywany termin to okres matur, czyli pierwszy tydzień maja (4-8 maja).

Pracodawcy zainteresowani przyjęciem do siebie licealistów na praktyki proszeni są o kontakt z Powiatowym Urzędem Pracy w Wodzisławiu Śl., tel. 32/459-29-90. Serdecznie zachęcamy!