Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Herb powiatu wodzisławskiego Powiat Wodzisławski » Zarządzanie kryzysowe tematem współpracy w samorządach

Zarządzanie kryzysowe tematem współpracy w samorządach

Wizyta na Polderze Buków oraz na budowie Zbiornika Racibórz Dolny, ćwiczenia praktyczne w zakresie ochrony przeciwpowodziowej, pokazy sprzętu pływającego, konferencje tematyczne oraz udział w uroczystych dożynkach w Nieboczowach – to tylko niektóre punkty programu wizyty delegacji partnerskich z Niemiec, Łotwy i Powiatu Tczewskiego, które przebywały w powiecie wodzisławskim w pierwszym tygodniu września.

wizyty delegacji partnerskich z Niemiec, Łotwy i Powiatu Tczewskiego

Wymiana rozpoczęła się od konferencji poświęconej ochronie przeciwpowodziowej, którą Starostwo zorganizowało w Domu Kultury w Nieboczowach. Wybór miejsca wydarzenia nie był przypadkowy. To tutaj bowiem „odtworzono” wieś zajętą pod budowę Zbiornika Racibórz Dolny i to tutaj w niedzielę, 8 września, odbyły się Dożynki Gminne połączone z uroczystym symbolicznym otwarciem wsi po jej relokacji.

Uczestników konferencji powitał na gościnnej ziemi wodzisławskiej starosta Leszek Bizoń. Wicestarosta Tadeusz Skatuła zapoznał gości z kolei  z historią i specyfikacją Polderu Buków. O przebiegu procesu budowy Zbiornika Racibórz Dolny mówił natomiast Edward Nawirski z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach. Wójt Lubomi Czesław Burek omówił z kolei proces przeniesienia miejscowości Nieboczowy oraz budowy nowej wsi, uznany przez Bank Światowy za wzorcowy w skali światowej. Gości z Łotwy interesowały rozwiązania w zakresie ochrony przeciwpowodziowej ze szczególnym uwzględnieniem systemu powiadamiania mieszkańców. Partnerzy z powiatu Recklinghausen pytali natomiast o współpracę na linii powiatowe centrum zarządzania kryzysowego oraz gminy.

Po konferencji jej uczestnicy mieli okazję wziąć udział w wizycie studyjnej w uroczysku Nieboczowy (jak obecnie nazywa się dawna wieś) oraz jeszcze budowanym Zbiorniku Racibórz Dolny. Prezentacją zabytkowej sikawki konnej gospodarze zapowiedzieli z kolei tematykę następnego dnia, jakim była ochrona przeciwpożarowa oraz prezentacja umiejętności strażackich.

O tym, jak funkcjonuje system ratownictwa gaśniczego w powiecie wodzisławskim mówił m.in. mł. bryg. Marek Misiura – komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej, a także szefowie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Rydułtowach oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Pszowie. Po części teoretycznej przyszedł czas na prezentację sprzętu do zabezpieczenia logistycznego działań, a także na pokazy ćwiczeń strażackich z podejmowania poszkodowanych z wody. Goście zobaczyli też zaporę na śluzie Polderu Buków.

Ostatniego dnia delegacje partnerskich samorządów wzięły udział w uroczystościach związanych z oficjalnym otwarciem nowo lokowanej miejscowości Nieboczowy oraz w dożynkach gminnych tam zorganizowanych.

Przedsięwzięcie odbyło się w ramach projektu „Zarządzanie kryzysowe w samorządach – wymiana dobrych praktyk” współfinansowanego ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Zachęcamy do obejrzenia fotogalerii z tej wizyty studyjnej.