Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Zapraszamy na wystawę: "Portrety pisarzy polskich" - Powiat Wodzisławski

Zapraszamy na wystawę: „Portrety pisarzy polskich”

Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim wspólnie z Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną w Wodzisławiu Śląskim zapraszają na wystawę prac autorstwa Krzysztofa Gierałtowskiego pt. "Portrety pisarzy polskich", która potrwa do 8 maja.

Krzysztof Gierałtowski to jeden z najlepszych polskich fotografów, określany mianem „mistrza trudnych portretów”. Jest członkiem ZPAF, ZAiKS i członkiem korespondentem Niemieckiego Towarzystwa Fotograficznego (DGPh). Poza działalnością artystyczną prowadzi również zajęcia z tworzenia portretów. W swoich zasobach ma zbiór ok. 100 tys. negatywów polskiej inteligencji, które powstały w serii „Polacy, portrety współczesne”.

Minister Kultury RP w 2007 roku odznaczył K. Gierałtowskiego srebrnym medalem Gloria Artis, w 2011 artysta otrzymał nagrodę C.K. Norwida. W 2014 r. został uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Odznaką Honorową MSZ „Bene Merito” za działalność wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej. Prace artysty znajdują się w kolekcjach MOMA w NY, Museum of Modern Art w San Francisco, Bibliothèque Nationale de France, Musée dArt. Moderne de la Ville w Paryżu, Det Kongelige Bibliotek w Kopenhadze, Museum fϋr Kunst und Gewerbe w Hamburgu, Museum Ludwig w Kolonii, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzea Narodowe w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu oraz w wielu kolekcjach prywatnych.

Wystawę prac Krzysztofa Gierałtowskiego pt. „Portrety pisarzy polskich” w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wodzisławiu Śl. można oglądać do 8 maja. Wydarzenie jest jedną z inicjatyw kulturalnych, odbywających się w ramach obchodów 20-lecia Powiatu Wodzisławskiego.