Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski "Zamczysko na Kotówce" - zapraszamy na spotkanie autorskie z Pawłem Porwołem - Powiat Wodzisławski

„Zamczysko na Kotówce” – zapraszamy na spotkanie autorskie z Pawłem Porwołem

Wzgórze Kotówka w Lesie Lubomskim, a właściwie tamtejsze "zamczysko", jest bohaterem kolejnej publikacji z cyklu "Ciekawostki Powiatu Wodzisławskiego". Autorem wydawnictwa jest Paweł Porwoł, który tym razem idzie tropem legend i podań, konfrontując je z faktami historycznymi. 2 marca w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wodzisławiu Śl. odbędzie się spotkanie autorskie, promujące publikację.

Pozostałości średniowiecznego zamku na Kotówce w Lubomi są zdaniem specjalistów jednym z najcenniejszych zabytków archeologicznych na terenie Górnego Śląska. Najnowsze wydawnictwo – zatytułowane „Zamczysko na Kotówce”na kilkudziesięciu stronach przypomina zapomnianą historię obiektu, który jest rzadkim reliktem ufortyfikowanej siedziby książęcej z XIV-XV w. Stanowisko posiada zachowaną formę terenową i nawarstwienia kulturowe, które są nasycone licznymi zabytkami ruchomymi (także z epoki brązu). Jak pisze prof. dr hab. Antoni Barciak w recenzji dołączonej do publikacji:

Tekst Pawła Porwoła uznać należy za solidne studium. Publikacja przynosi ciekawe spojrzenie na zagadnienia przeszłości Pszowa i najbliższych okolic tego miasta w najdawniejszym historycznie okresie.

2 marca o godzinie 17:00 w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wodzisławiu Śląskim odbędzie się spotkanie autorskie z Pawłem Porwołem, promujące najnowszą publikację z serii Ciekawostki Powiatu Wodzisławskiego – „Zamczysko na Kotówce”. To już piata publikacja z tej serii. Wcześniej nakładem Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śląskim ukazały się publikacje przedstawiające:

• dzieje Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza w Wodzisławiu Śląskim (1865-2015),
  • dzieje kościoła św. Józefa Robotnika w Nieboczowach,
  • historię browarów, jakie dawniej funkcjonowały w Wodzisławiu Śląskim,
  • historię uzdrowisk w Zawadzie i Kokoszycach.

Pierwszą publikację z nowego cyklu wydawniczego pn. „Ciekawostki Powiatu Wodzisławskiego” Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim wydało w 2015 r. Celem cyklu wydawniczego jest promocja Powiatu Wodzisławskiego tj. ciekawych miejsc, interesujących historii i innych ciekawostek.

Wstęp na spotkanie jest wolny. Wszyscy uczestnicy otrzymają bezpłatny egzemplarz wydawnictwa.

Plakat promujący spotkanie autorskie z P. Porwołem, autorem "Zamczyska na Kotówce". Na plakacie okładka publikacji, prezentująca ilustrację zalesionego wzgórza z wizją obwarowań zamczyska