Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Zakończył się pierwszy etap prac w PCKZiU - Powiat Wodzisławski

Zakończył się pierwszy etap prac w PCKZiU

W Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim została przeprowadzona modernizacja instalacji elektrycznej. Inwestycja służy z jednej strony poprawie efektywności energetycznej w placówce, a z drugiej - rozwojowi bazy dydaktycznej szkoły. Przedsięwzięcie pochłonęło ponad milion złotych.

Zakres robót był szeroki. Obejmował linie zasilające, zasilanie komputerowe, instalację oświetlenia podstawowego i ewakuacyjnego, instalacje okablowania strukturalnego i gniazd wtykowych, instalację przeciwprzepięciową i przeciporażeniową, instalację wyrównywania potencjałów, instalację telefoniczną wraz z centralą, instalację alarmową, dzwonków szkolnych oraz instalację monitoringu. Wykonano także roboty tynkarskie i malarskie.

Są oszczędności

Wymiana instalacji w szkole to konieczność, ponieważ poza wybudowanym przed kilku laty Centrum Kształcenia Ustawicznego, w placówce funkcjonuje stara, nieprzystająca do współczesnych wymogów sieć elektryczna. Tymczasem PCKZiU jest jedną z kluczowych placówek kształcenia zawodowego w powiecie, dysponującą jedną z najlepszych baz dydaktycznych w regionie. Po to, aby szkoła mogła oferować jeszcze lepsze warunki nauki i w jeszcze większym stopniu wykorzystywać swój potencjał, niezbędna jest wymiana systemu zasilania szkolnych obiektów w energię elektryczną.

Inwestycja – poza tym, że konieczna – przyniosła też oszczędności w zużyciu energii. Realizacja zadania pozwoliła bowiem na zamontowanie czujników ruchu, które sterują włączaniem i wyłączaniem źródeł światła. Nowe oświetlenie zaś nie dość, że wymaga mniejszego poboru energii elektrycznej, to jeszcze ma dłuższą żywotność w porównaniu do żarówek energooszczędnych.

Inwestycja za ponad milion złotych

Inwestycja jest pierwszym etapem oszacowanego na ponad 3 mln zł zadania, polegającego na kompleksowej wymianie instalacji elektrycznej w szkole. Całkowita wartość pierwszego etapu wyniosła 1 268 689,19 zł, z czego 205 713,00 zł zostało pokryte z dofinansowania ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

To nie jedyne inwestycje w powiatowej oświacie

Ostatnie lata obfitują w inwestycje w szkoły. Tylko w tym roku Zarząd i Rada Powiatu Wodzisławskiego wyasygnowały kilka milionów na poprawę bazy powiatowych szkół. Za kwotę niemal pół miliona złotych zagospodarowano teren wokół ZSP nr 2 w Rydułtowach – w tym miejscu powstał m.in. parking z miejscem na ok. 70 samochodów. W I Liceum Ogólnokształcącym w Wodzisławiu Śląskim (wraz z Zespołem Szkół Ekonomicznych) przeprowadzono prace związane z wymianą źródła ciepła. Zadanie kosztowało 1,4 mln zł. Za milion złotych zmodernizowano też segment sportowy i przyziemię w Zespole Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śląskim.

Także w tym roku oddano do użytku windę przystosowaną do osób z niepełnosprawnościami w Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Wodzisławiu Śląskim. Koszt wyniósł 440 tys. zł. Trwają ponadto prace związane z odwodnieniem oraz zagospodarowaniem terenu wokół Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Wodzisławiu Śląskim. Inwestycja pochłonie ponad 2 mln zł.