Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Zagrożenia naturalne w powiecie wodzisławskim - Powiat Wodzisławski

Zagrożenia naturalne w powiecie wodzisławskim

Wczoraj w Powiatowym Centrum Konferencyjnym odbyła się konferencja pt.: „Powodzie, burze, wichury, pożary i inne zagrożenia naturalne w Polsce”. Spotkanie poświęcone było zagrożeniom naturalnym na terenie powiatu wodzisławskiego, a przede wszystkim tąpnięciom i powodziom.

Konferencja zorganizowana została dla nauczycieli i środowisk oświatowych oraz władz lokalnych przez Komisję Bezpieczeństwa i Porządku  Publicznego Powiatu Wodzisławskiego wspólnie z Powiatowym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Wodzisławiu Śląskim.

Spotkanie otworzył Wicestarosta Dariusz Prus, który do rozmowy zaprosił pierwszego prelegenta  Martę Adamczyk – doradcę metodycznego w wodzisławskim PODN.

Następnie głos zabrali przedstawiciele IMiGW w Krakowie, Małgorzata Siudak i Roman Konieczny, którzy w swoich bogatych i obszernych wystąpieniach wskazywali na konieczność edukowania społeczeństwa w zakresie nie tylko radzenia sobie ze skutkami powodzi, ale także przeciwdziałania im.

– Z naszych obserwacji wynika, że trzeba dostarczyć ludziom wiedzy jak sobie radzić z powodzią – podkreślił Roman Konieczny, wskazując, że w tym celu w Instytucie Meteorologii utworzono Biuro ds. Współpracy z Samorządami. Goście zwracali uwagę na różnorakie kwestie związane z zagrożeniami powodziowymi. Wskazywali na przykład, że wiele zjawisk zalewania gospodarstw nie spełnia definicji powodzi, a to rodzi określone skutki prawne jak np. kłopot z uzyskaniem pomocy czy odszkodowania.

W zabezpieczeniu ludności przed powodzią ważna jest realizacja trzech równorzędnych strategii:

1) trzymania wody z dala od domów, tj. utrzymywania w należytym stanie wszelkich zabezpieczeń i urządzeń hydrotechnicznych,

2) dobrego planowania, tj. odpowiedniego formułowania planów zagospodarowania przestrzennego, aby na terenach zalewowych nie powstawały gospodarstwa domowe, uwzględnianie zagrożenia powodziowego przy projektowaniu budynków, aby np. nie budować podpiwniczeń, podnosić poziomy posadzek itp.,

3) posiadania wiedzy co robić w chwili zagrożenia, tj. świadomości co należy do obowiązków gmin, powiatów, ludności, służb ratunkowych, jak postępować na wypadek wystąpienia zagrożenia itp.

Podczas konferencji głos zabrał również przedstawiciel Kompanii Węglowej  S.A., Adam Barański, który w swoim wykładzie odniósł się do problemów wstrząsów i tąpnięć związanych z eksploatacją zasobów węgla.

Ostatnim prelegentem był zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej, Rafał Adamczyk. Dokonał on charakterystyki pracy służb zarządzania kryzysowego w powiecie wodzisławskim.