Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Zagłosuj na "Oazę Aktywności" w plebiscycie na najlepszą przestrzeń! - Powiat Wodzisławski

Zagłosuj na „Oazę Aktywności” w plebiscycie na najlepszą przestrzeń!

Jeszcze do 31 sierpnia można głosować w plebiscycie publiczności na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego 2021. Do udziału w konkursie zakwalifikowana została również inwestycja Powiatu Wodzisławskiego zrealizowana na Starym Mieście w Wodzisławiu Śl. jako "Oaza Aktywności".

Oaza Aktyywności w Wodzisławiu Śl. foto. D. Szuba; foto ogólne budynku Oazy

Konkurs organizowany jest przez Zarząd Województwa Śląskiego we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich SARP Oddział w Katowicach oraz Śląskim Oddziałem Towarzystwa Urbanistów Polskich. Celem jest promocja inwestycji kształtujących wysokiej jakości przestrzenie publiczne, poprawiające jakość życia mieszkańców.

oaza infografika konkurs

Jak co roku mieszkańcy wybierają swoich faworytów w trakcie plebiscytu publiczności. Głosowanie polega na przyznaniu punktów trzem ulubionym realizacjom zgłoszonym do konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego 2021. Najpopularniejsza realizacja, która uzyska największą liczbę głosów zdobędzie Nagrodę Publiczności. Wśród uczestników głosowania rozlosowane zostaną nagrody rzeczowe.

Do tegorocznej 22 edycji konkursu złożono 34 zgłoszenia, z których 32 realizacji spełniało wymagania formalne i zostało zakwalifikowane do dalszej oceny. Oceny zgłoszonych realizacji, niezależnie od plebiscytu publiczności, dokona jury konkursowe złożone z członków Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno – Architektonicznej, które nominuje a następnie wybierze laureatów tegorocznej edycji konkursu.

Informacje dotyczące konkursu można znaleźć na stronie npp.slaskie.pl gdzie prezentowane są również wydarzenia towarzyszące, m.in. przygotowane z okazji obchodów 20-lecia konkursu NPP album Dekalog Dobrej Przestrzeni oraz wystawa pod tą samą nazwą.

Link do głosowania dostępny jest na stronie: https://npp.slaskie.pl/vote/npp-edycja2021

Można głosować na 3 obiekty jednocześnie, przyznając 3,2 lub 1 punkt. Zachęcamy do przyznawania maksymalnej liczby punktów właśnie „Oazie Aktywności”. Pamiętajcie: głosowanie trwa do końca sierpnia!

O „Oazie Aktywności”

„Oaza Aktywności” to wyjątkowe miejsce na mapie naszego regionu. Dzięki unijnemu projektowi (więcej na jego temat TUTAJ-nowe okno) w ścisłym centrum Wodzisławia Śl. całkowicie przeobrażono zaniedbaną przestrzeń wokół dawnego szpitala powiatowego przy ul. Wałowej 30. Nieużytkowany budynek byłego szpitalnego prosektorium kompletnie przebudowano i rozbudowano, dzięki czemu dzisiaj służy on mieszkańcom Wodzisławia Śl. i okolic, w tym klientom pobliskich powiatowych instytucji pomocowych. W obiekcie zlokalizowano m.in. salę rehabilitacyjną dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami, salę konferencyjno-szkoleniową, ogród zimowy oraz zaplecze socjalne. W budynku wybudowano windę dla osób mających trudności w przemieszczaniu się między kondygnacjami obiektu.

Przy Wałowej 30 stworzona została również atrakcyjna przestrzeń rekreacyjno-wypoczynkowa.Oprócz zielonego dachu na budynku Oazy i ogrodu zimowego na jego piętrze powstał ozdobny ogród wpisujący się w założenia hortiterapii, czyli terapii związanej z przebywaniem w ogrodzie, co umożliwiają liczne nasadzenia zieleni ozdobnej.

Na terenie „Oazy Aktywności” zainstalowano też obiekty małej architektury takie jak ławki, stojaki rowerowe, kosze na śmieci, donice, hamaki na stelażu, leżaki drewniane, skrzynie na zioła/kwiaty, urządzenia zabawowe oraz altanę ogrodową. Dzięki tej inwestycji w ścisłym centrum Wodzisławia Śl. powstała zupełnie nowej jakości przestrzeń zarówno w sensie architektoniczno-urbanistycznym, jak i społecznym. A wszystko w tak zwanej „ludzkiej skali”, czyli nie za duże i nie za małe.

Raz jeszcze zachęcamy do oddania głosu na wodzisławską „Oazę Aktywności”.