Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Zagłębie Ruhry - Europejską Stolicą Kultury 2010 - Powiat Wodzisławski

Zagłębie Ruhry – Europejską Stolicą Kultury 2010

W dniach 9-10 stycznia 2010 r. w Essen miało miejsce uroczyste otwarcie obchodów Europejskiej Stolicy Kultury 2010 w Zagłębiu Ruhry. Ten prestiżowy tytuł przyznawany jest corocznie przez Unię Europejską miastom z wytypowanych wcześniej krajów. Wybrane miasta mają następnie możliwość prezentacji przez 12 miesięcy rozbudowanego programu kulturalnego – promując tym samym także kulturę całego regionu oraz danego państwa. W roku bieżącym tytuł ten przypadł w udziale: węgierskiemu Pecs, tureckiemu Stambułowi oraz – po raz pierwszy w historii – całemu regionowi Zagłębia Ruhry (w imieniu którego z kandydaturą wystąpiło miasto Essen). Tym samym także Powiat Recklinghausen – powiat partnerski Powiatu Wodzisławskiego stanie się aktywnym uczestnikiem obchodów Europejskiej Stolicy Kultury.

Organizacji poszczególnych części programu podejmą się miasta i powiaty Zagłębia Ruhry, jak również szereg instytucji, związków i stowarzyszeń z całego regionu. Na terenie metropolii funkcjonować będzie ponadto 5 centrów informacyjnych (w miastach: Essen, Bochum, Dortmund, Duisburg i Oberhausen), w których będzie można uzyskać informacje  o odbywających się bądź planowanych przedsięwzięciach. A będzie ich niemało – gdyż cały program Europejskiej Stolicy Kultury 2010 w regionie obejmować będzie ponad 300 projektów, skupiających łącznie ponad kilka tysięcy imprez i przedsięwzięć. Krótki opis niektórych z nich został przedstawiony w załączeniu – szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej www.ruhr2010.de (strona w języku niemieckim oraz angielskim).

Wybrane projekty ESK 2010 w Zagłębiu Ruhry