Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski "Zabytki Powiatu Wodzisławskiego" - Powiat Wodzisławski

"Zabytki Powiatu Wodzisławskiego"

15 grudnia br. w sali multimedialnej Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wodzisławiu Śląskim odbyła się promocja najnowszej broszury z cyklu „Zabytki Powiatu Wodzisławskiego”.Tegoroczna broszurka poświęcona została Szpitalowi Spółki Brackiej w Wodzisławiu Śląskim (obecnie Wojewódzki Szpital Chorób Płuc im. A. Pawelca).

Starosta Jerzy Rosół przedstawił broszurę „Zespół budynków sanatoryjnych w Wodzisławiu Śl. – Wilchwach” jedenastą pozycję z cyklu wydawanego przez Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śl. pod wspólną nazwą:  „Zabytki Powiatu Wodzisławskiego” . Słowa podziękowania skierował do autora wszystkich dotychczasowych publikacji – Pawła Porwoła. Autor od  początku wspiera Powiat w upowszechnianiu wiedzy i promocji zabytków Ziemi Wodzisławskiej. Starosta złożył także wyrazy wdzięczności obecnej Dyrektorce Szpitala –  Weronice Lach – Witych za sprawne kierowanie placówką i zarządzanie nią w sposób łączący poszanowanie dla historii i tradycji z troską o najwyższe standardy leczenia.

W dalszej części spotkania Paweł Porwoł podzielił się z  publicznością swoją refleksją nad stanem zabytku oraz opowiedział o doświadczeniach płynących z pracy nad broszurką.  Autor zaprezentował także sylwetkę Pani Marii Mazurkiewicz – wodzisławianki, która jako córka pracownika szpitala urodziła się i wychowała na jego terenie. Pani Maria – obecna na sali – w zabawny sposób odniosła się do legend i mitów jakie przez lata krążyły na temat szpitala. Wspominała, że w pięknym parku okalającym szpital, o który  jeden z dyrektorów placówki -senator Alojzy Pawelec  bardzo dbał –  żyło bardzo dużo zwierząt, w tym tak rzadkie jak np. borsuki. Jej samej nigdy też się nie przydarzyło się zachorować na jakąkolwiek chorobę płuc, chociaż stale przebywała wśród chorych.

Po wystąpieniu Pana Porwoła głos zabrała Weronika Lach – Witych, która korzystając z  prezentacji multimedialnej zaprezentowała współczesny stan szpitala. Zapewniła, że stosowane obecnie w placówce procedury medyczne zapewniają najwyższe standardy leczenia, co w obiekcie zabytkowym nie jest łatwym zadaniem do wykonania.

Na zakończenie  wystąpiło  trio muzyczne złożone  z nauczycieli Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im Wojciecha Kilara w Wodzisławiu Śląskim.